Adli Kontrol Kararı ile Serbest Bırakılma

Eğer kolluk (emniyet, jandarma) ve/veya savcılık tarafından ifadeniz alındı ise hakkınızda bir soruşturma başlatılmış demektir. Soruşturma konusu suçlamanın ne olduğu emniyet ifadesi öncesinde size söylenecektir. İfadede size yöneltilen sorulardan da suçlamanın ne olduğunu anlayabilirsiniz.

Hakkınızda başlatılan soruşturma kapsamında, savcı tarafından tutuklanmanız için Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilebilirsiniz.

Hakim tarafından tutuklanmanıza karar verilirse, bu şu anlama gelmektedir. Hakkınızda yürütülen soruşturma sizin tutukluluğunuzda devam edecektir. Soruşturma devam ettiği sürece her 30 günde bir tutukluluğunuz hakimlik tarafından dosya üzerinden değerlendirilecek, ya devamına karar verilecek ya da tahliyenize karar verilecektir. Siz de her zaman tahliyenize karar verilmesini Sulh Ceza Hakimliğinden talep edebileceksiniz.

Savcılık soruşturmayı bitirdiğinde; sizinle ilgili yeterli şüphe olduğunu düşünüyorsa, bu konuda yeterli delil varsa hakkınızda iddianame düzenleyip dava açacaktır. Mahkeme tarafından en kısa zamanda duruşma günü verilerek yargılama yapılmaya başlanacaktır. Sözlü olarak savunmanızı mahkemenin karşısına çıktığınızda yapacaksınız.

Savcılık sizinle ilgili yeterli delil olduğunu düşünmüyorsa soruşturmayı bitirip takipsizlik kararı verecektir. Eğer tutuklu iseniz derhal serbest bırakılacaksınız. Takipsizlik kararı verilmiş olması soruşturmadan aklandığınız anlamına gelebilir.

Adli kontrol kararıyla serbest bırakıldıysanız, soruşturmanız tutuklu olmadan yürütülecektir. Tutuklamada olduğu gibi hakkınızda yeterli şüphe olduğuna karar verilirse dava açılacak yoksa takipsizlik kararı verilecektir.

News Reporter