Duruşma ve öncesi pratik bilgiler

DURUŞMA ve DURUŞMA ÖNCESİYLE İLGİLİ PRATİK BİLGİLER

 

 1. GİRİŞ

 

Öncelikle şu hususun bilinmesi gerekir ki; yaşadığımız süreçte tam bir OHAL hukuku uygulanmaktadır ve silahlı terör örgütü suçlaması yöneltilmesine rağmen somut  hiçbir delil gösterilmeden soruşturmalar yürütülmekte, gözaltılar yapılmakta ve tutuklama kararları verilmektedir.

 

Soruşturmalarda sorulan sorulara bakıldığında, kimse için özel bir soru sorulmadığı aynı soruların herkese sorulduğu görülmektedir.

 

Çocuklarını dershaneye gönderdin mi, Bank Asya’ya para yatırdın mı, sohbetlere gittin mi, cemaat evi veya yurtlarında kaldın mı, dernek ya da sendika üyesi oldun mu, gazete ya da dergi abonesi oldun mu, Bylock kullandın mı… gibi soruların sorulması; hiçbir delil olmadan gözaltı işlemi uygulandığını göstermektedir.

 

Yani suç teşkil edecek somut bir bilgiye sahip olmadıkları için genel sorular sorulmakta, kişinin  verdiği bilgilerle aleyhe delil oluşturulmaya çalışılmaktadır.

 

Bu ve benzeri sorular karşısında şunu çok iyi bilmek gerekir ki; Bu sayılanların hiçbirisi kanunlarımızda suç olarak düzenlenmemiştir.

 

 1. DURUŞMAYA ÇIKMADAN ÖNCE BAZI BİLGİLERİN BİLİNMESİNDE YARAR VARDIR.

 

Yargılamayı gözünüzde büyütmeyin, emniyet ve savcılık aşaması gibi neyle karşılaşılacağı bilinmeyen bir süreç olmadığı gibi sizin yönlendirmenizle ilerleyecek bir aşama olduğunu bilin.

 

Duruşmadan önce iddianameyi muhakkak en az 1 kez okuyun, hakkınızda tanık beyanı yada, bilirkişi raporu varsa, mutlaka dosyadan temin edip onları da okuyun. Unutmayın duruşmaya hazırlıklı çıkmak sizin için bir avantajdır. Beklenmeyen sorulara muhatap olmamak için, dosyanızı okuyun.

 

Emniyette, Jandarmada ve savcılıkta ifade vermiş iseniz, mutlaka bu ifadeleri teker teker okuyun. Bu ifadelere sizin söylemediğiniz şeyleri yazmış olabilirler, yada söylediğiniz şeyleri yazmamış olabilirler. Sizde okumadan imzaladığınız için zan altında kalabilirsiniz. Bu nedenle bu ifadeleri okuyup, ifadede eksik ve yanlış olan şeyleri tespit edin.

 

Sizin hakkınızda düzenlenen iddianameyi ve belgeleri iyice okuyup anladıktan sonra, mahkemede neler söyleyeceğinizi kafanızda kurgulayın ve yazın.

 

Mümkünse, CEZA MUHAKEMESİ KANUNU İLE, TÜRK CEZA KANUNU temin edin. Ceza muhakemesi kanununda, duruşmada , öncesinde ve sonrasında, sizin, mahkemenin ve savcılığın yetki ve sınırları kanunen düzenlenmiştir. Basit bir dille yazıldığından rahatlıkla anlayabilirsiniz.

 

Türk Ceza Kanununda ise, sizin hakkınızda düzenlenen suçlar ve miktarları gösterildiğinden, iddianamede sizin hakkınızdaki Türk Ceza Kanunu maddelerine bakınız.

 

Ceza Muhakemesi Kanunu, 149.maddeden itibaren okuyabilirsiniz.

 

Şüpheli ve sanık kimliği dışındaki bilgilerle ilgili olarak konuşmak ve doğruyu söylemek zorunda değildir. Baskıdan kurtulmak ve ne olacaksa olsun anlayışıyla hareket edip yargılama aşamasında kendinizi sıkıntıya sokabilecek ifade vermekten kaçınılmalıdır.

 

Yöneltilen suçlamalar yasal olarak suç olmadığı için şu şekilde düşünceye kapılmak mümkün gibi durmaktadır; Bank Asya’ya para yatırdıysam ne olacak ki, sohbetlere gittiysem ne olacak ki, cemaat kurumlarına çocuğumu gönderdiysem ne olacak ki diye düşünülebilir. Bizim için masum görünen, aslında masum olan şeyler, maalesef mevcut hukuk anlayışında delil olarak değerlendirilmektedir. Vereceğiniz ifadeler başka bir suçun unsuru olarak karşınıza çıkabileceği de göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle bu süreçte ifade verirken,  ‘görmedim, duymadım, bilmiyorum’ yaklaşımı yerinde olacaktır.

 

Örneğin Bylock konusunu ele alalım. Bylock indirdiniz mi, kullandınız mı sorusuna vereceğiniz cevap sizin tutuklanıp tutuklanmayacağınız hususunu belirleyecektir. Öncelikle şunu ifade edelim ki, bylock kullanmak suç değildir. İnternetten kolayca indirilebilmesi ve herkesin kullanımına açık olması nedeniyle dünyanın hiçbir yerinde suç olarak düzenlenmemiştir. Milyarlarca insanın kullandığı watsap kullanmak nasıl suç değilse, Bylock kullanmak da aynı şekilde suç değildir. Bir şeyin suç olabilmesi için suçta kullanılması, suç olan mesajlar gönderilmesi halinde ceza hukukunda aleyhe delil olarak değerlendirilmektedir. Bugüne kadar da konuşma içeriklerinde şunlar vardı şeklinde bir tespit ortaya konulmamıştır. Buna rağmen bylock kullanmak suçmuş gibi algı oluşturarak, insanlar suçlu gösterilmek istenmektedir. (ayrıntılı bilgi ileri kısımlarda vardır)

 

 

Zorda bırakacağını düşündüğünüz sorularla karşılaştığınızda çok zaman geçti hatırlamıyorum şeklinde  cevap verilebilir. Yani kendinizi bağlayacak, aleyhinizde delil olarak kullanılabilecek herhangi bir ifade verilmemesi kendiniz için isabetli olacaktır.

 

Duruşmanın belirli bir düzeni vardır. Ceza muhakemesi kanununda bu belirtilir. Salona girer girmez doğrudan sizin ifadenizin alınmasını beklemeyin. Sizin savunmanız için sıra geldiğinde konuşabilirsiniz.

 

Mahkeme aşamasında avukat tutmanız şart olmamakla birlikte, tutuklu olanlara devlet tarafından kendiliğinden bir avukat atanmak zorundadır. Ama eğer imkan varsa, fahiş bedeller ödememek kaydıyla avukat tutulmasında fayda vardır. Hangi konuda ne söyleyeceğinizi, duruşma öncesinde mutlaka tek tek konuşun. Size yöneltilen hangi suçlamaya ne şekilde cevap vereceğinizi mutlaka belirtin. Kimi avukat itirafçı ol, suçlamaları kabul et ya da vb savunma tavsiyesinde bulunabilir. Bu konuların sizi daha da çıkmaza sokacağını ceza almam derken verdiğiniz ifade nedeniyle ceza almaktan kurtulamayacağınızı gözardı etmeyin.  Bu nedenle temsilci olarak seçtiğiniz avukatların ne söyleyeceğini kendisiyle konuşun.

 

Avukatınız var ise , dosyanızdaki belgeleri avukat vasıtasıyla temin edin. sakın şu hataya düşmeyin nasıl olsa avukat tuttuk, hiçbirşey yapmaya gerek yok. Bu çok yanlış bir kanaattir. Yukarıda belirtildiği gibi, tüm evrakları isteyip kolları sıvayıp, hakkınızdaki dosyayı anlamaya çalışın. Avukatınız hukuki anlamda size yardımcı olacaktır. İstan edilen eylemlerin olmadığı konusunu ise sizin avukatınıza anlatmanız gerekir.

 

Kanun önünde, suç sayılan eylemleriniz tek tek iddianamede sayılmış olmalıdır. İddianamede yazılı olmayan eylemlerle ilgili savunma vermenize gerek yoktur. Örneğin: örgüt üyeliği iddiası ile ilgili olarak, sadece sendika sayılmışsa, bank asyaya para yatırma iddianamede düzenlenmemişse, bank asya ile ilgili savunma yapmanıza gerek yoktur. Mahkeme başkanı bu hususu sorsa bile, bu suçlamanın iddianamede olmadığını belirterek cevap verebilirsiniz. BU NEDENLE İDDİANAMEYİ SATIR SATIR OKUMAK ÖNEMLİDİR.

 

Dinletmeyi düşündüğünüz tanık varsa, bunu duruşmadan önce dinlenmesi için mahkemeye bir dilekçe ile bildirebilirsiniz.

 

Eğer dosyada yer alan belgelere duruşma öncesi ulaşamamış iseniz; mahkemeye bu belgelere ulaşamadığınızı belirtip, tüm belgelerin kendinize verilmesini isteyip, savunma için ek süre isteyebilirsiniz.

 

 

Duruşma öncesinde, duruşmaya katılacak akrabalarınıza, tahriklere kapılmayın, çok sakin olun şeklinde tavsiyede bulunabilirsiniz.

 

Duruşma başlamadan, mahkeme heyeti başkanı, size “dosyadaki bilirkişi raporları, tanık beyanları okundu sanıktan soruldu” şeklinde soru sorar. Bu nedenle YUKARIDADA BELİRTİLDĞİ GİBİ, DOSYADAKİ BELGELERE DURUŞMA ÖNCESİ ULAŞIRSANIZ MUHAKKAK TAMAMINI OKUYUN, ALEYHİNİZE OLAN BİR DURUM VARSA ÖRNEĞİN:DAYAK YEDİNİZ AMA DOKTOR  ”darp cebir izi yoktur” raporu düzenledi, bu raporu kabul etmediğinizi söyleyin, yada emniyetten bir rapor geldi ve aleyhinize bu raporu kabul etmediğinizi bildirin. EĞER BU BELGELERDEN HABERDAR DEĞİLSENİZ ŞUNU SÖYLEYİN: DOSYA İÇERİĞİNDEN HABERDAR DEĞİLİZ diyebilirsiniz. Ya da DOSYADA YER ALAN VE ALEYHIME OLAN RAPOR VE BELGELERİ KABUL ETMİYORUM, diyebilirsiniz.

 

 1. DURUŞMA GÜNÜ YAPILABİLECEĞİNİZ ŞEYLER

 

Duruşma günü ailenizin, çocuklarınızın duruşmaya gelmesini isteyebilirsiniz. Duruşma öncesi, yada duruşma arasında ailenizle görüşme imkanını sağlamak için avukatınız aracılığıyla yada doğrudan talepte bulunabilirsiniz.

 

Duruşma esnasında mahkeme başkanı söz vermeden konuşmamak gerekir, ancak size söz vermiyorsa konuşmak için söz isteyin. Tanık beyanlarına itirazınız varsa, söz isteyin ve söyleyeceğinizi o vakit söyleyin

 

D-   HAKINDA DAVA AÇILANLARI DURUŞMADA  NE BEKLİYOR ?

 

İlk olarak, mahkeme sizi bizzat dinlemek, savunmanızı almak, emniyet ve savcılıkta verdiğiniz ifade ile, mahkeme aşamasında vereceğiniz ifade arasında çelişki olup olmadığına bakmak üzere, size duruşma tarihi ile, iddianamenin yer aldığı bir tebligat gönderir. Tutuklu iseniz, bulunduğunuz cezaevinden duruşmaya gelmeniz için yazı yazar. Bunun yanında toplanması gerekli olan başka deliller varsa, tensip zaptı denilen ilk mahkeme zaptı ile bu delilleri toplar. Sizinle birlikte başka sanıklar varsa onlara da aynı şekilde duruşma gününü bildirir

 

Duruşma günü, kelepçesiz şekilde duruşma salonuna alınırsınız. Karşınızda, 1 ACM başkanı, iki üye ve 1 savcı kürsüde oturur. Duruşmayı mahkeme başkanı idare eder. Sözü o verir, o yönetir.

 

 

Herkes yerini aldıktan sonra, ilk olarak sizin kimlik bilgilerinizi tek tek alır. Daha sonra iddianame okunur. Sanık savunmalarını almak için tek tek sanık savunmalarına geçilir. Her sanığa hakkında ki dayanak yapılan suçlamalar tek tek anlatılmalıdır. Anlamadığınız yerleri sorabilirsiniz lütfen çekinmeyin

 

Savunmanızı ayakta verin, çok uzun süre ayakta kalmışsanız, oturmak için mahkeme başkanından izin isteyin. Eğer duruşma öncesi, size yemek verilmemişse, rahatsızlığınız varsa su verilmemişse, uyutulmamışsanız hiç çekinmeden bunu belirtin ve bu hususun mahkeme zaptına geçmesini sağlayın. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız, hiç çekinmeden mahkeme başkanından, kendinize sistematik işkence edildiğini, aç susuz ve uykusuz bırakıldığınızı belirtip, savunma yapabilecek durumda olmadığınızı söyleyebilirsiniz. Ör: yemek yemeden savunma yapacak durumda değilim. Su içmeden savunma yapacak durumda değilim, şekerim yükseldi ara verelim gibi,

 

Savunma sırası size geldiğinde, size emniyetteki ve savcılıktaki ifadenizi kabul edip etmediğiniz sorulur. LÜTFEN BU NEDENLE EMNİYET VE SAVCILIK İFADELERİNİZİ TEK TEK İYİ OKUYUN. O İFADELERİNİZİ KABUL ETMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ. İFADENİZ İŞKENCE İLE ALINMIŞSA, SÖYLEDİĞİNİZ ŞEYLER YAZILMAMIŞSA, YADA SÖYLEMEDİĞİNİZ HALDE SANKİ SUÇLAMALARI KABUL ETMİŞSİNİZ GİBİ YAZILMIŞSA, bu durumda, emniyetteki ya da savcılıktaki ifadelerimi kabul etmiyorum, orada söylemediğim şeyler zapta yazılmış, bu nedenle mahkemede savunmamı yapacağım diyebilirsiniz.

 

E-      SAVUNMA YAPMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR..

 

 1. SEGBİS SİSTEMİ İLE İFADE VERİLME TALEBİNDE BULUNULMALIDIR.

 

Savunmaya geçmeden önce, Mahkeme heyetinden SEGBİSLE ifade vermek istediğinizi belirtin.

 

SEGBİS sistemi duruşmanın kamera ile kayda alınması demektir. Özellikle yeni adliyelerde bu sistem bulunmaktadır. Bu sistemin avantajı şudur; heyetin hukuksuz, keyfi uygulamalarının önüne  geçmek ve tüm söylenen kayıt altına alınarak ileride de delil olarak kullanımını sağlamaktır.

 

SEGBİS kurulu değilse, ya da kurulu olduğu halde mahkeme başkanı çalıştırılması talebini kabul etmemişse, sizin SEGBİS sistemini talep ettiğiniz halde, bunun yerine getirilmediğini mahkeme zaptına yazmasını isteyin ve yazılması yönünde ısrarcı olun. İLERİDE, İSTEM VE SÖYLEMLERİNİZE RAĞMEN, ZABITTA YER ALMAYAN HUSUSLAR OLURSA, SEGBİS TALEP ETTİĞİNİZ HALDE KURULMADIĞINI İLERİ SÜREREK KENDİ İDDİALARINIZI GÜÇLENDİRİRSİNİZ

 

Bazı yerlerde SEGBİS ile duruşma yapılacağı söylendiği halde, SEGBİSİN çalıştırılmadığı, savunmadan çok sonra çalıştırıldığı sonradan anlaşılmıştır. SEGBİS ile ifade alınmaya başlandığını lütfen heyetten teyit alın. Yukarıda saydığım hususları avukatınızda yapabilir mahsuru yoktur

 

 1. SEGBİSTEN SONRA SAVUNMAYA BAŞLAMADAN, SORUŞTURMA AŞAMASINDA MARUZ KALDIĞINIZ İŞKENCE (DAYAK, BASKI, SÖZLÜ FİİLİ TACİZ), TECRİT, KÖTÜ MUAMELE, GİBİ HER TÜRLÜ EYLEMLERE MARUZ KALDIĞINIZI, BU NEDENLE SORUŞTURMA AŞAMASINDA YAPILAN İŞLEMLERİN HUKUKİ DEĞERİNİN OLMADIĞINI BELİRTEREK, BU MUAMELELERİN TEKER TEKER ZABTA GEÇMESİNİ SAĞLAMALISINIZ.

 

Soruşturma aşamasında özellikle 15 temmuzdan sonra, baskı, dayak, sözlü ve fiili taciz, hakaret, psikolojik işkence, günlerce aç susuz kaldıktan sonra ifade verme herkesin malumu. Bu şartlar altında verilen ifadelerin, kendi aleyhinize bile olsa, bir delil vasfının bulunmadığı unutulmamalıdır.

 

Bunun yanında, savcılık ve emniyet aşamasında maruz kalınan bu kötü muamelelerin tespiti çoğu zaman mahkeme aşamasında ortaya çıkmaktadır.

 

Bu nedenle, savunmalarınıza, sizin aleyhinize delil toplamadan ziyade, delil oluşturulmaya çalışıldığını belirtin ve bu şartları mahkeme zaptına geçirilmesini mahkeme başkanından isteyin.

 

Örneğin: dayak altında zorla ifadeniz alındı, doktora götürdüler doktora da baskı uyguladılar, ve sizin hakkınızda darp cebir izi yoktur raporu düzenlediler. Bu durumda ne yapabilirsiniz?   Tutuklu değilseniz, tahliye olur olmaz özel hastaneden rapor alabilirsiniz, rapor alamadınız mı?

 

 • O halde, vücudunuzun boydan çıplak fotoğrafını çektirerek delil olarak kullanılmak üzere mahkemeye sunma, savcılığa suç duyurusunda bulunma

 

 • Bunu da yaptıramazsanız, kendiniz fotonuzu çekin ve onun çıktısını alın mahkemeye sunun, bunu da mı yapamadınız,  ya da tutuklu musunuz

 

 • Eğer izler halen vücudunuzda bulunmaktaysa, bu izleri mahkeme heyetine göstermek için izin isteyip elbiselerinizi çıkarabilirsiniz, mahkeme heyetine gösterebilirsiniz

 

 • Bunu da mı yapamadınız, sizi ziyarete gelen akrabalarınız, yada koğuş arkadaşlarınızın şahitliği ile ispat edebilirsiniz

 

 

 1. SAVUNMAYA BAŞLAMADAN BİLİNMESİ GEREKEN TEMEL ESASLAR

 

Bir suçtan dolayı mahkumiyet kararı verilebilmesi için, suçlanan kişinin, iddia olunan suçları işlediğine ilişkin; mahkumiyete yeterli, kanuni, inandırıcı, her türlü şüpheden uzak ve kesin delillerin elde edilmiş olması gerekmektedir.

 

Hakkınızdaki suçlamanın kanuni olması demek şu anlama gelmektedir: yani neyle  suçlanıyorsanız,  bunun kesinlikle kanunda suç olarak tanımlanmış olması gerekmektedir.

 

Şu hususun açık olarak bilinmesi gerekir ki; cemaat mensubu/sempatizanı/destekçisi olmak terör örgütü üyesi olmak demek değildir. Ayrıca yöneltilen suçlamaların hiçbirisi de kanunlarda suç olarak düzenlenmemiştir. İddianamelerde yer alan ancak kanunlarımızda suç olarak tanımlanmamış olan suçlamalar şu şekildedir;

 

 • KHK İLE KAPATILAN OKULLARDA ÇOCUĞUNU OKUTMAK, KAYDINI ALDIRMAMAK

 

 • KHK İLE KAPATILAN DERSHANELERDE ÇOCUĞUNU OKUTMAK, KAYDINI ALDIRMAMAK

 

 • SENDİKA ÜYESİ OLMAK

 

 • SENDİKAYA ÜYE OLMASINDAN DOLAYI İHRAÇ EDİLMİŞ OLMAK

 

 • DERNEK ÜYESİ OLMAK

 

 • KİMSE YOKMU DERNEĞİNE BAĞIŞ YAPMAK

 

 • FACEBOOK VE TWİTTER DA PAYLAŞIM YAPARAK, HÜKÜMETE KARŞI KAMUOYU OLUŞTURMAYA ÇALIŞMAK

 

 • YAPTIĞI PAYLAŞIMLARDA ÖRGÜT MENSUPLARINI ÖVÜCÜ İFADELER KULLANMAK

 

 • ADLİYE ÖNLERİNDE PROTESTOLARA KATILMAK

 

 • BANKASYA’YA PARA YATIRMAK

 

 • BANKASYA’DA AKTİF HESABININ OLMASI

 

 • ZAMAN GAZETESİ ABONESİ OLMAK,

 

 • SOHBETLERE KATILMAK,

 

 • ÜNİVERSİTE YILLARINDA SOHBETLERE KATILMAK

 

 • KHK İLE KAPATILAN YASAKLI YAYINEVLERİNE AİT YAYINLARI EVİNDE BULUNDURMAK,

 

 • EVİNDE SIZINTI DERGİSİ, YENİ BAHAR DERGİSİ BULUNDURMAK,

 

 • F SERİSİ 1 DOLARIN BULUNMASI

 

 • KHK İLE KAPATILAN KURUMLARDA ÇALIŞMIŞ OLMAK,

 

 • HİMMET VERMEK,

 

 • KURBAN VERMEK

 

 • BURS VERMEK

 

 • YURTDIŞINA GİTMEK

 

 • SUÇLAMALAR.

 

İddianamelerde yer alan bu suçlamaların hiçbirisi kanunlarımızda suç olarak tanımlanmamıştır.

 

Bu nedenle bu suçlamalarla mahkumiyet kararı verilebilmesi mümkün değildir. Ancak bu suçlamalarla ilgili dava dosyasında somut delil yoksa bu suçlamaları kabul etmeye gerek yoktur. Örneğin sendika üyesi iseniz veya bankasyada hesabınız varsa bunları kabul etmemek yerine, makul bir savunma getirilebilir. Ancak zaman gazetesi abonesi iseniz bununla ilgili dosyada somut-resmi bir delil yoksa bu suçlamaları kabul etmenin pratik bir faydası yoktur.

 

 1. BYLOCK İNDİRMEK/KULLANMAK

 

 

ByLock tespitleri  MİT’in istihbari  çalışmalarıdır, yasal olarak delil niteliğinde değildir. İçerik tespitleri ALGI için uydurulan yalan haberlere veya itirafçı ifadelerine dayalı senarizelerdir. Bu nedenle  kullanmak suç olmamakla birlikte, her türlü ByLock iddialarını tümden reddetmeniz yerinde olacaktır.

http://odatv.com/birileri-bylocku-sifirliyor-2002171200.html

 

Bunun için mahkemeden şunlar talep edilebilir;

 

24.1. MİT in bylock sunucusundan elde ettiğini iddia ettiği LOG kayıtları dijital ortamda istenerek,

 

24.2. LOG kayıtlarının dosya bütünlük değerlerinin (hash) doğruluğu bilirkişi marifetiyle incelenmesi,

 

24.3.İnternet Servis Sağlayıcısı firmadan (Kişiye göre TT Net, Turkcell veya Vodafone) bylock kullandığı iddia edilen hatta sunucuya bağlanılan tarih, saat itibariyle kullanıcıya verilen İP adresinin statik mi dinamik mi olduğu, bu İP adresinin başka kullanıcıya da tahsis edilip edilmediği, lokasyon bilgileri, kendi iç ağlarında İP adres bilgileri, bu İP adresini kullanan cihazın tekil ağ cihaz numarası (MAC) ne olduğu ve var mıdır?

 

24.4.1.Bylock programı tarafından kullanıldığı ve tespit edildiği iddia edilen sunucu bilgisayara ait Cumhuriyet Savcısı talimatı veya bir Mahkeme kararı doğrultusunda Uzman Teknik Personel/Bilirkişi tarafından hazırlanmış “Sunucu Analiz Raporu” var mıdır?

 

24.4.2.Tespit edildiği iddia edilen sunucunun;

 

 1. Sunucu işletim sistemi nedir, IP numarası nedir?

 

 1. Sistem tarihi ve saati doğru mudur? Sistem tarihi ve saati dünya üzerindeki diğer zaman sunucuları ile senkronize midir?

 

 1. Sunucunun fiziksel olarak bulunduğu lokasyon adresi nedir? Sunucu sistem saatinin bölgesel zaman dilimi nedir?

 

 1. Sunucunun söz konusu verilere dışardan müdahaleleri engelleyecek güncel, güvenilir güvenlik mekanizmaları var mıdır, varsa nelerdir?

 

 1. Sunucu üzerinde internette hizmet veren başka servisler var mıdır? Başka veri tabanları var mıdır? Var ise söz konusu IP numaraları diğer servisler ile değil de neden Bylock programı ile ilişkilendirilmektedir?

 

24.4.3.Bylock programına ait sunucu ile ilgili bu soruşturma kapsamında IP adresini tespit etmek için her hangi bir Bylock programının çalıştığı cihazın GSM hattı üzerinden CMK-135 kapsamında Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin tespiti yapılmış mıdır?

 

24.4.4.Bylock programına ait sunucuya kimlerin eriştiğini tespit etmek için Telekomünikasyon yolu ile yapılan iletişimin tespiti, dinlenmesi, kayda alınması (CMK-135) kararı ve bu karara dayanılarak yapılan işlem ve tespit var mıdır?

 

24.4.5.Benim kullandığım telefon hattımla ilgili bu soruşturma kapsamında Bylock programı ile sunucuya bağlandığımı tespit etmek için Telekomünikasyon yolu ile yapılan iletişimin tespiti, dinlenmesi, kayda alınması (CMK-135) kararı ve bu karara dayanılarak yapılan işlem ve tespit var mıdır?

 

24.4.6.Veriler doğrudan sunucudan alındı ise Bylock sunucusu hakkında arama, kopyalama, el koyma (CMK-134) talebi yapılmış mıdır?

 

24.4.7.Yurt dışında olduğu iddia edilen sunucudan yasal olarak verilerin alınabilmesi için Uluslararası İstanabe yoluyla sunucunun bulunduğu iddia edilen ilgili ülkeden sunucuda arama, kopyalama, el koyma (CMK-134) talebi yapılmış mıdır? Bu talebe karşı ilgili ülke tarafından herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

 

24.4.8.Basında Bylock verilerinin sunucudan hacklenerek alındığı yönünde haberler yapılmıştır. Bylock verileri sunucudan nasıl alınmıştır?

 

24.4.9.Sunucudan elde edildiği iddia edilen Bylock veri tabanına ilişkin Cumhuriyet Savcısı talimatı veya bir Mahkeme kararı (CMK-134) doğrultusunda Uzman Teknik Personel/Bilirkişi tarafından hazırlanmış “Sistem Log Kaydı Analiz Raporu” veya “Veri Tabanı Analiz Raporu” var mıdır?

 

24.4.10.Tespit edildiği iddia edilen veriler;

 

 1. Hangi servis veya program tarafından üretilmiştir?

 

 1. Veriler içerisinde IP numarası, tarih, saat, lokasyon bilgisi gibi ne tür bilgiler yer almaktadır? Ham veriler nelerdir?

 

 1. Bu veriler elde edilmeden önce başkaları tarafından erişilerek müdahale edilip edilmediğine ilişkin bilgi var mıdır?

 

24.4.11.Veriler toplanırken toplama sürecinde veri bütünlüğünün bozulmasını önleyecek prosedürlere (Hash değeri, İmaj, Zaman Damgası uygulanmış mıdır, hangi işlemi kimin yaptığı kayıtlı mıdır) uyulmuş mudur ?

 

24.4.12.Benim kullandığım iddia edilen IP numaraları eş zamanlı olarak internet erişim sağlayıcısı tarafından başkalarına da tahsis edilmiş midir?

24.4.13. GSM operatörleri eş zamanlı olarak aynı IP numarasını kullanan birçok kullanıcının hangisinin gerçek hedef kullanıcı olduğunu tespit edemezken, benim hattım şüpheli olarak listeye nasıl eklenmiştir?

 

 

 1. SAVUNMADA DİKKAT EDİLECEK DİĞER HUSUSLAR

 

Savunma için söz sırası size geldiğinde, iddianamede belirtilen eylemlere karşılık tek tek sizin savunmanız neyse sözlü olarak yapın. İşte tam bu aşamada, “avukatım zaten yazılı savunma yaptı, avukatım bunları zaten söyler, zaten bunlar biliniyor gibi yanlış bir kanaate kapılmayın. Kesinlikle ama kesinlikle savunmanızı kendiniz tek tek suçlamalara cevap vererek sözlü olarak yapın.

 

Savunmanızı önceden bir kağıda yazın ve bu kağıttan savunmanızı yaparken gerekli hatırlamaları yapabilirsiniz.

 

MAHKEME BAŞKANI SAVUNMA YAPMANIZA YETERİNCE MÜSAADE ETMEZ İSE ÖR:EMNİYETTEKİ İFADELERİNE EKLEYECEĞİN BİRŞEY VARMI, ÖNCEKİ BEYANLARINDAN FARKLI NE SÖYLEYECEKSİN ONU SÖYLE GİBİ, savunmayı kısıtlayıcı tavır takınırsa, hiç çekinmeden savunma hakkınızın kısıtlanamayacağını ve savunmanızın sona ereceği ana kadar savunmanıza devam edeceğinizi, soruşturma aşamasında dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle dosyadaki delillerden haberdar olmaksızın savunmanızın alındığını, emniyetin savunmanızı çarpıttığını, savcılığın söylediğiniz şeyleri zapta geçmediğini, bu nedenle, asıl savunmanızı mahkeme huzurunda yapacağınızı ÜSTÜNE BASA BASA SÖYLEYİN. GEREKİRSE, ÖNCEKİ BEYANLARINIZI KABUL ETMEDİĞİNİ, ÇÜNKÜ DOSYA İÇERİĞİNE VAKIF OLUNMADAN SAVUNMA YAPTIĞINIZI, GÜNLERCE GÖZALTINDA AÇ, SUSUZ BIRAKILARAK PSİKOLOJİK VE FİZYOLOJİK İŞKENCEYE MARUZ KALDIKTAN SONRA İFADENİZİ ALINDIĞINI, TUTANAĞIN SİZE OKUTULMADAN İMZALATILDIĞINI, terör örgütü ile hiçbir ilişiğiniz olmadığı halde, 20 kişilik koğuşlarda 45 kişi kalarak, hemen hergün itirafçı olmak için şartlar oluşturulmaya çalışıldığını VB HERŞEYİ SÖYLEYEREK, SAVUNMANIZI YAPMASINA İZİN VERMENİZİ İSTEYEBİLİRSİNİZ

 

Bu aşamayı geçtikten sonra, hakkınızda iddianamede düzenlenen suçlamaları inkar ederek, onlara tek tek ayrıntılı olarak cevap verin.

 

Savunmanızda, iddianamede açıklık tespit ederseniz onu da ileri sürün. İddianameler sanıkların sadece aleyhinde olan delilleri değil, lehinde olan delilleri de toplaması gerektiğini belirtin.

 

İlk duruşma sonunda mutlaka, ek savunma için süre isteyin. Dosyadaki tüm belgeleri inceleyemediğinizi belirtin, varsa tanığınız isimlerini bildireceğinizi söyleyin.

 

İlk duruşmada eğer tutuklu iseniz kaçma şüphenizin bulunmadığını ve tahliyenizi talep edin.

 

 1. SAVUNMA SONRASI BEYANLARINIZIN MAHKEME ZAPTINA GEÇİRİLİP GEÇİRİLMEDİĞİNİ KONTROL ETME

 

UNUTMAYIN, YARGILAMADA ASIL OLAN MAHKEME ZABITLARINDA YER ALAN İFADELERDİR. Bu nedenle özellikle SEGBİS kaydının yapılmadığı mahkemelerde, duruşmada savunmalarınızın, mahkeme zaptına geçirilmesi önem arz eder.

 

Zapta geçirilmesi için, mahkeme başkanı, heyetin hemen önünde duran zabıt katibine, duruşma tutanağı yada zabıt içeriğini doldurmak için sürekli iletişim halindedir. Bu konuda yetki mahkeme başkanındadır.

 

Bir kısım adliyelerde, mahkeme başkanlarının, taraflı davranarak, savunmaların tamamını zapta geçirmediği müşahede edilmiştir.

 

Siz istediğiniz kadar sözlü savunma yapın, eğer SEGBİS sistemi yok ise ve savunmalarınız eksik kayda geçirilmişse, dosyanız siz farkında olmadan asıl mecrasından çıkartılmaya çalışılarak, aleyhinize bir durum oluşturabilir.

 

Adliyelerde genellikle, avukatların önüne bir ekran daha konularak, duruşma tutanağı yada zaptına neler yazıldığının takibi sağlanmaktadır. Ancak eğer kasıtlı olarak zabıt katibinin yazı ekranı, ikinci bir ekranla savunma avukatının önüne konulmamışsa, bu durumda mahkeme başkanından ikinci bir ekran talep edilmelidir. Bunu avukatınız varsa o talep etse iyi olur.

 

Eğer ekran varsa, avukatınıza özellikle hatırlatın ve savunmalarınızın zapta geçirilip geçirilmediğini  kontrol etmesini ve gerektiği takdirde müdahalede bulunmasını isteyin,

 

Duruşma çıkışı mutlaka zabıt örneğini alın. Katip, şu anda veremeyiz derse beklerim hiç önemi yok deyin ve mutlaka örneğini alın. Duruşmadan çıktıktan sonrada zaptı kontrol edin

 

İlk duruşmada zapta eksik geçirilen bir şey varsa, arada yazılı savunma verin hem onda belirtin, hem ikinci duruşmada bu hususu mutlaka belirtin ve zapta geçirilmesi talebinde bulunun

 

 1. MAHKEME BAŞKANI SAVUNMANIZIN ZABTA GEÇİRİLMESİ TALEBİNİN BİR KISMINI KABUL ETMEZSE NE YAPABİLİRSİNİZ?

 

Eğer bu talebiniz hayati öneme sahip ise, bu takdirde, bu talebinizde ısrarcı olun. İşkence ile ifadenizin alınması gibi.  Eğer talep ettiğiniz husus kamu görevlilerinin adli soruşturulmasını gerektiriyorsa, suç duyurusunda bulunulmasını mahkeme başkanından talep edin,

 

Bu mümkün olmazsa, yazılı savunmanıza bu hususları yazın  mahkemeye bu dilekçeyi sunun. Ve savunma yapmayacağınızı belirtin.

 

Mahkeme heyetinin adil olmadığı kanısına varırsanız avukatınızla görüşüp hakimin reddi yoluna başvurma konusunu değerlendirin,

 

Tüm bunlardan sonuç alamamışsanız ve yargılama taraflı devam ediyorsa, HSYK ya ilgili hakimleri şikayet edin. Bunun yanında, Meclis, Adalet Bakanlığı, BİMER, CİMER gibi tüm resmi kurumlara yazılı şikayet yoluna gidin.

 

News Reporter