Mahkeme Süresince Nasıl Hareket Etmeli

MAHKEME SÜRECİNDE NASIL HAREKET EDİLMELİ

 

 

Yaşanan süreç ve açılan davalara bakıldığında mahkemelerin masumiyetinizi kolay anlamayacaklarını bilmeli ve ona göre mücadele edilmeli. Bu mücadelede motivasyonunuz BERAAT alma düşüncesi olmalı.

 

Hakkınızda açılmış bir dava, bu dava ile en az 6 yıl 3 ay hapis cezası tehdidi altında olduğunuzu ve masumiyetinizi ispat etmek için mücadele etmezseniz mahkumiyet kararı alma ihtimalinizin yüksek olduğunu bilerek hareket etmelisiniz.

 

Yargılandığınız mahkeme daha önceki yargılamalarda mahkumiyet kararı veriyormuş, kimseye savunma için süre vermiyormuş, konuşturmuyormuş, sert çıkıyormuş, hiç vicdanları yokmuş söylemlerine göre hareket edilmemeli. Masum olmanın bilinci, inancı ve gücüyle hareket edildiğinde bu zorlukların aşılacağı bilinmeli.

 

Davanın en önemli süjesinin sanık olduğu ve ona göre hareket edilmesi gerektiği unutulmamalı. Dava açılmadan önce, emniyet, savcılık, siyasiler, müştekiler konuşmuş olabilir ancak mahkemede asıl konuşacak olan sizsiniz ve kendinizi ifade edecek en önemli yer olan mahkemedesiniz. Kendinizi ve masumiyetinizi anlatarak hem size yöneltilen suçlamalara cevap verme imkanı bulmuş olacaksınız, hem de anlattıklarınız ve yaptığınız savunmalarla da beraat kararı almış olacaksınız. ‘Söz Savunmanın’ denilen aşama tam olarak mahkeme aşamasıdır, artık siz konuşacaksınız, sizi suçlayanlar dinleyecekler.

 

Mahkemede heyete saygısızlık yapmadan kendinizi savunabilir ve hakim söz vermek istemese bile söz alarak istediklerinizi söyleyebilirsiniz. Bu konuda endişe etmenize, çekinmenize gerek yok. Siz, gereken saygılı tavrı muhafaza ettiğiniz müddetçe size karşı mahkeme heyetinin yapabileceği her hangi bir olumsuzluk olamaz.

 

Mahkemede cesaretle hareket edebilmenin en kestirme yolu dosyaya çok iyi hazırlanmaktan geçiyor. Mahkemenin dosyayı yeterince incelemeyeceği bir gerçektir. Siz dosyanıza çok iyi hazırlanır, eksiklikleri, yanlışları, çarpıtmaları, iftiraları, hukuka aykırılıkları tespit ederseniz mahkemede rahatlıkla ifade edebilirsiniz. Bu şekilde hazırlandığınızda mahkemenin sizi dinlemek zorunda kalmasını sağlamış olacaksınız.

 

İddianamelere bakıldığında yargılanan sanıklarla ilgili olmayan olay ya da kişilerin davanın delili olarak gösterildiği görülmektedir. Sizinle ilgili olmayan olay ya da kişilerle ilgili iddiaların yersiz ve hukuksuz olduğu muhakkak anlatılmalı. Benimle ilgili değil hakimler anlayacaktır denilmemeli. Erzincan’da olan bir olayı doğru kabul ederek Afyon’daki bir davanın iddianamesine delil olarak konulmasına itiraz edilmeli. Sizinle ilgili olmayan iddialara karşı yapılacak itirazlar sizin diğer konulara daha rahat itiraz etmenizi sağlayacaktır.

 

“Ben masumum ve mahkeme istemese de, biran önce ceza vermek istese de masumiyetimi anlatacağım, buna hiç kimse mani olamaz, olmamalı” düşüncesiyle hareket edilmeli.

 

Mahkemede sözlü olarak talepte bulunsanız da her taleple ilgili yazılı olarak dosyaya dilekçe sunulması doğru olacaktır. Yine savunmanızı ilk duruşmada sözlü olarak yapsanız dahi yazılı olarak ta dosyaya sunmak suretiyle, bazı hususların tutanağa geçmemesi ya da unutulmasının önüne geçmelisiniz.

 

‘Ceza yargılamasında söz istenmez alınır’ kuralının geçerli olduğu unutulmamalı. Duruşma esnasında söylemek istediğiniz konuyla ilgili olarak söz isteyerek talebinizi ve söylemek istediğiniz şeyleri muhakkak söyleyin. Mahkemede söz verilmemesi gibi bir durum olamaz, ancak bu hakimler vermiyor deniliyorsa yazılı olarak tüm talepler duruşma öncesinde mahkemeye verilmeli. Bu durumda mahkeme duruşmada o dilekçeleri değerlendirmek zorunda kalacaktır.

 

Savcılık mütalaasında mahkumiyet talep edildiği durumda mütalaaya karşı savunma yapmak için süre istenebilir. Esas hakkında savunma uzun uzun yapılabilir, mahkeme kısa kesmenizi istese dahi ciddi bir suçlama ile karşı karşıya olunduğu ifade edilerek savunma yapmaya devam edilmeli.

 

Mahkeme aşamasında ceza alma ihtimali üzerine planlama yapılmamalı. Bu şekilde bir ihtimale göre hareket edilmesi yeterince hukuki mücadele edilmesini engelleyecektir. Ne kadar ceza alırım, aldığım cezanın ne kadarını yatarım, istediğim cezaevine geçebilir miyim gibi düşüncelerin motivasyonunuzu bozmasına mani olmalısınız.

 

Açılan davanın siyasi olduğu ve dünya tarihi boyunca siyasi davaların neticelenmediği unutulmamalı. Bu davalarla ilgili şu an mahkumiyet kararları verilmiş olsa da hukuk biraz işlemeye başladığında bu hukuksuz karardan geri dönülecektir. Bunun için yapılması gereken sessizce çıkacak sonucu beklemek olmamalıdır. Mahkemede savunma anlamında her türlü argüman kullanılmalı ve hukuki olarak her türlü hak arayışı eksiksiz yapılmalı. ‘Talebimizi dikkate almıyorlar, itiraz etsek bu şartlarda sonuç almak imkansız, itiraz edersek aleyhimize kullanabilirler mi’ gibi düşüncelere kapılıp savunmanın eksik yapılması ve itirazların yapılmaması sadece aleyhe olan süreci sizin için hızlandırmış olacaktır.

News Reporter