MEMURİYETTEN ÇIKARTILMA

TÜM KHK’LAR İÇİN AİHM BAŞVURU FORMU VE GEREKLİ BELGELER (15.05.2017)

Ek-1 Şikayetlere ilişkin Açıklamanın yer aldığı metin, şekli zorunluluğun bozulmamsı için PDF olarak eklendi. Bu belgeyi aynen çıktı alıp boşlukları elle doldurabilirsiniz.

0- AİHM BAŞVURUSU HAZIRLANMASI KONUSUNDA AÇIKLAMALAR

1- AİHM BAŞVURU MEKTUBU

2- KHK İHRAÇ AİHM BAŞVURU FORMU

3- EK-1 ŞİKAYETLERE İLİŞKİN DETAYLI AÇIKLAMALAR

4- EK-4 PERORT ON JUDICIARY- TURKEY

5- EK-4 RAPORUN TÜRKÇE METNİ ( BİLGİ İÇİN EKLENMİŞTİR)

AİHM’YE BAŞVURU YAPMIŞ OLANLAR İÇİN HAZIRLANAN EK BEYAN DİLEKÇESİ ( 15.5.2017)

SADECE 3 VE 4 NUMARALI METİNLER GÖNDERİLECEK. 3 NUMARALI METNİN İLGİLİ KISIMLARI DOLDURUP İMZALANACAK.

MADDİ İMKANI OLANLAR, ÖNCELİKLE FAKS GÖNDERİP SONRA POSTALAYABİLİRSE İSABETLİ OLUR.

1- EK BEYAN DİLEKÇESİ KONUSUNDA AÇIKLAMALAR

2- EK BEYAN DİLEKÇESİ (TÜRKÇE METİN)

3- EK BEYAN DİLEKÇESİ ( İNGİLİZCE METİN)

4– REPORT ON JUDICIARY – TURKEY

5– PEPORT ON JUDICARY- TÜRKÇE METNİ ( BİLGİ İÇİN EKLENMİŞTİR)

MEMURİYETTEN ÇIKARILMAYA KARŞI NE YAPILMALI (TÜM DEAYLAR)

Başvuruya neden olan ihlalin kaynağı bir kanun (hükmünde KHK) olduğu için, OHAL KHK’larını Danıştay dâhil idare mahkemelerinin iptal yetkisi yoktur. Hatta bir istisna hariç AYM’nin de iptal yetkisi yoktur (AY m. 148/1). İptal yetkisi olmayan bir mahkeme, ihlali gideremez, ihlali gideremeyen bir makam ya da mahkeme etkisizdir. Etkisiz olan mahkemelere başvurur ve beklerseniz, 30 günlük (AYM) ve 4 aylık (AİHM) ( 4 aylık süre henüz yürürlüğe girmedi ancak tedbiren 4 ay esas alınabilir) başvuru sürelerini kaçırırsınız; haklarınızı tamamen kaybedersiniz.

Bu nedenle öncelikle AYM’ye ve kısa bir süre sonra da AİHM’e bireysel başvuruda bulunulması gerekir. AİHM’e de bu aşamada başvurulmasının nedeni, AYM’nin de KHK’ları iptal yetkisinin olmamasıdır; ancak ileride içtihat yoluyla AYM bazı bireysel başvuruları kabul ederse, AİHM’nin “Neden AYM’ye başvurmadın? İç başvuru yolu tüketilmediği için başvurunuz reddedilmiştir” deme ihtimali olduğu için, ihtiyaten öncelikle AYM’ye başvuru yapmanızda yarar var.

Ancak ileride sürprizlerle karşılaşmamak için idari yargıda da aynı anda ayrıca iptal davası açılmasında da yarar vardır. Danıştay tüm yukarıdaki bilgilere rağmen, içtihat yoluyla bazı kamu görevlilerinin davalarını kabul ederse, ileride AYM de “idari yargı yolu etkili olmasına rağmen tüketilmemiştir” diyerek başvuruları reddedebilir. Bunu engellemek için aynı anda idari yargıda iptal davası da açınız (60 gün içinde).

Kısaca, aynı anda hem AYM’ye 30 gün içinde başvurunuz (ilk olarak bunu yapınız). Ayrıca aşağıdaki gerekçeleri de kullanarak idari yargıda (DANIŞTAY’DA İLK DERECE MAHKEMSİ SIFATIYLA) 60 gün içinde iptal davası açınız (ikinci olarak bunu yapınız). Daha sonra 4 ay içerisinde AİHM başvurusunu yapınız.

İhlalleri gidermek için yaptığınız tüm masraflarınıza ilişkin her türlü belgeyi saklayınız; AYM aşamasında elde edemeseniz dahi, AİHM aşamasında ihlal kararı verilmesi durumunda tüm yaptığınız mahkeme, posta ve avukatlık masraflarını geri alabilirsiniz.

 

AYM’ye yapılacak Bireysel Başvuru tarihi, 1 EKİM 2016 TARİHİNDE SONA ERMEKTEDİR. BU TARİH CUMARTESİYE GELDİĞİ İÇİN SÜRE 3 EKİM PAZARTESİ GÜNÜ SONA ERMEKTEDİR. ANCAK, SON GÜNE BIRAKMADAN BAŞVURU YAPILMALIDIR.

AİHM’E BAŞVURU SÜRESİ İSE 1 MART 2017 TARİHİNDE SONA ERMEKTEDİR. BU TARİHTEN ÖNCE BAŞVURU YAPILMALIDIR.  

İDARE MAHKEMESİ VE DANIŞTAY’A BAŞVURU YAPMAK  İÇİN SÜRE 60 GÜNDÜR.

 

 • İDARE MAHKEMESİNE DAVA DİLEKÇESİ
 • DANIŞTAY’A DAVA DİLEKÇESİ,
 • AYM’YE BİREYSEL BAŞVURU DİLEKÇESİ SİTEYE EKLENMİŞTİR.
 • AİHM’E BAŞVURU DİLEKÇESİ İSE EN KISA SÜREDE SİTEYE EKLENECEKTİR.

 

Bu dilekçeleri kendinize uygun olarak düzenleyip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sonuç olarak;  Burda ki en önemli mesele; Önce idare mahkemesine başvuru yapayım, orası reddederse Danıştay’a orada reddederse AYM’ye başvururum olmamalıdır.

YAPILMASI GEREKEN ;

 • 1 Eylük 2016 tarihi itibariyle 30 gün içerisinde AYM’ye
 • 1 Eylül 2016 tarihi itibariyle 60 gün içerisinde İDARi YARGIYA
 • 1 Eylül 2016 tarihi itibariyle 4 AY ( 6 aylık süre henüz yürürlüğe girmemekle birlikte ihtiyaten)  içerisinde AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE  ayrı ayrı başvuru yapılmasıdır.

AHİM DAVASI İÇİN DOLDURULMUŞ ÖRNEK FORM

 1. İKİ AYRI ÖRNEK BAŞVURU FORMU DOLDURULMUŞ HALİ VAR. HUKUKİ DEĞERLENDİRMELERİN VE OLAYLARIN ANLATILDIĞI KISIM SİTEDE Kİ DİĞER FORMLARDA MEVCUT. BURDA SİZİN TARAFINIZDAN DOLDURULMASI GEREKEN DİĞER KISIMLARIN NASIL DOLDURULMASI GEREKTİĞİ GÖSTERİLMEKTEDİR.
 2. İKİ AYRI ÖRNEK VAR. BİR TANESİ DOĞRUDAN MAĞDUR TARAFINDAN YAPILAN BAŞVURU FORMU. DİĞERİ İSE BAŞVURUNUN EŞİ YA DA BİR YAKINININ TEMSİLCİ OLDUĞU BAŞVURU FORMU.
 3. BİZZAT YAPILAN BAŞVURUDA MAĞDUR BAŞVURUCUNUN 71. NUMARALI BÖLÜME ADINI SOYADINI YAZARAK İMZASINI ATMALIDIR.
 4. TEMSİLCİYLE YAPILAN BAŞVURUDA 3. SAYFADA C.3 YETKİ BELGESİ BAŞLIKLI BÖLÜMDE 33 NUMARALI KISMA MAĞDUR BAŞVURUCU İMZASINI ATMALI. 34 NUMARALI BÖLÜME İSE TEMSİLCİ TARAFINDAN İMZA ATILMALIDIR.
 5. BARKOD ETİKETİ , KAYIT VE REFERANS NUMARASI KISIMLARI BOŞ BIRAKILACAK
 6. TARİHLER, BAŞVURUNUN GÖNDERİLMESİNDEN BİR KAÇ GÜN ÖNCESİ OLARAK BELİRLENEBİLİR.

1- BİZZAT YAPILACAK BAŞVURU İÇİN ÖRNEK FORM

2- TEMSİLCİYLE YAPILACAK BAŞVURU İÇİN ÖRNEK FORM

683 S KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER İÇİN AİHM BAŞVURU FORMU VE EKİ

683 s KHK ile ihraç edilmiş olan sitede bulunan 679 sayılı KHK ile ihraç edilmiş olanlar için hazırlanan yol haritası ve dilekçeleri kullanabilirler. Sadece 697 s KHK yazan yerlerin 683 le değiştirilmesi yeterli olacaktır. 

1- AİHM BAŞVURU FORMU (7.02.2017 )

2- EK-1 OLAYLARA VE ŞİKAYETLERE İLİŞKİN AÇIKLAMA (31.01.2017 )

3- EK-5 AİHM EK BEYAN DİLEKÇESİ (7.2.2017)

4- AİHM BAŞVURUSU KONUSUNDA AÇIKLAMALAR (7.02.2017 )

668 S KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER İÇİN AİHM FORMU

Hain darbe girişimine katılanlarla ilgili yasa işlem yapılmalı ve gerekli cezai müeyyideler uygulanmalıdır. Masum insanların ve emniyet mensuplarının öldürülmesinin hesabı yasal olarak sorulmalıdır. Ancak darbeyle ilgisi olmamasına rağmen ihraç edilenler ve öğrencilikleri sona erdirilenler de yasal yollara başvurabilmelidir. Bu düşünceyle, darbeye karışmamış kişiler için  AİHM başvurusu yapabilmeleri adına başvuru formu hazırlanmıştır.

1- AİHM BAŞVURU FORMU

2- FORMUN HAZIRLANMASI KONUSUNDA AÇIKLAMA

668-669 SAYILI KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER İÇİN AİHM BAŞVURUSU BİLGİLERİ

Hain darbe girişimine katılanlarla ilgili yasa işlem yapılmalı ve gerekli cezai müeyyideler uygulanmalıdır. Masum insanların ve emniyet mensuplarının öldürülmesinin hesabı yasal olarak sorulmalıdır. Ancak darbeyle ilgisi olmamasına rağmen ihraç edilenler de yasal yollara başvurabilmelidir. Bu düşünceyle, darbeye karışmamış kişiler için AYM ve İdari Yargı başvurusu yapmadan doğrudan AİHM başvurusu yapabilmeleri adına başvuru formu hazırlanmıştır.

1- AİHM BAŞVURU FORMU- (27.12.2016)

2- EK-1 ŞİKAYETE İLİŞKİN AYRINTILI AÇIKLAMA (22.12.2016)

3- BAŞVURU KONUSUNDA PRATİK BİLGİLER

DANIŞTAY TEMYİZ DİLEKÇESİ- KHK İHRAÇLARLA İLGİLİ

KHK ekli liste ile ihraç edilip idare mahkemesine dava açıp, incelenmeksizin ret kararı verilmesi üzerine Bölge İdare Mahkemesine İstinaf başvurusunda bulunanlarla ilgili olarak, İstinaf Talebinin Reddi kararı verilmesi üzerine karar aleyhine DANIŞTAY’A TEMYİZ başvurusu yapılması gerekiyor. Bununla ilgili olarak 679 s KHK esas alınarak TEMYİZ dilekçesi hazırlandı. Diğer KHK ile ihraç olanlar sadece 679 ifadesi yerine kendi ihraç KHK numarasını yazmak suretiyle düzenleyebilirler.

Temyiz dilekçesi, kararı veren İstinaf Mahkemesine ya da İlk kararı veren İdare Mahkemesine verilebilir. Süre kararın tebliğinen itibaren 30 gündür.

DANIŞTAY TEMYİZ DİLEKÇESİ

İDARE MAHKEMESİ TARAFINDAN VERİLEN RET KARARINA KARŞI İSTİNAF BAŞVURU DİLEKÇESİ

KHK kapsamında yapılan ihraçlarla ilgili açılan davalarda,  İdare Mahkemeleri İNCELENMEKSİNİZ RET kararı vermektedir. İdare Mahkemeleri tarafından verilen bu karara karşı, kararın size TEBLİĞ edilmesinden itibaren 30 gün içinde BÖLGE İDARE MAHKEMESİNE (İSTİNAF) İTİRAZ yapılmalıdır.

İdare Mahkemesi yerine Danıştay’a başvuru yapmış olanlar ya da hem idare mahkemesi hem de Danıştay’a başvuru yapmış olanlar da ret kararına karşı İSTİNAF’A başvurmalıdırlar.

İSTİNAF başvurusu için sitede var olan örnek dilekçeyi kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Dilekçede yer alan kırmızı bölümleri okuyup değiştirilmesi gerekenleri düzenleyip, sonrasında siyah olarak değiştirin.

İdare mahkemesi aşamasında adli yardım talebinde bulunmuş olup ta talebi kabul edilenler, kararda yazan harcın ödemesini İSTİNAF sonrasında DANIŞTAY tarafından da verilecek karar sonrasında haksız çıkarlarsa ödemek durumunda kalacaklardır. Bugün itibariyle belirtilen rakam ödenmeyecektir. Adli yardım talebi kabul edilmiş olanlar İstinaf başvurusunda harç ödemeyeceklerdir.

Dilekçede yer alan İTİRAZ YOLUYLA ANAYASA MAHKEMESİ’NE BAŞVURULMASI talebi İhraçla ilgili AYM ye yapılan başvurudan farklıdır. Bu talebin amacı, KHK’nın ilgili maddelerinin Anayasaya aykırı olduğu için AYM tarafından öncelikle KHK’nın Anayasaya aykırılığı sorununun incelenmesidir. Bu talebin başvurunuz açısından, süre ya da başka, bir olumsuzluğa sebebiyet vermesi söz konusu değildir.

İstinaf dilekçesinde davalı olarak, idare mahkemesine açtığınız dava dilekçesinde yazılı olan davalılar olmalıdır. Dilekçe sayısı; davalı sayısından bir fazla mahkemeye verilmeli, 1 nüsha da kendiniz için saklanmalıdır.

Dilekçe, kararı vermiş olan İdare Mahkemesine verilecektir. Aynı ilde iseniz bizzat giderek verilmeli. Başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ildeki nöbetçi mahkeme aracılığıyla da gönderilebilir.

Dilekçeye ek konulmasına gerek yoktur. Dilekçeniz, İdare mahkemesi dosyasına konulacağı için önceden sunduğunuz ekler dava dosyasında bulunmaktadır.

1- 672 S KHK İSTİNAF DİLEKÇESİ

2- 675 S KHK İSTİNAF DİLEKÇESİ 

3- 677 S KHK İSTİNAF DİLEKÇESİ

4- 679 S KHK İSTİNAF DİLEKÇESİ

5- 686 S KHK İSTİNAF DİLEKÇESİ

KHK İLE İHRAÇ OLUP AYM BAŞVURU SÜRESİNİ KAÇIRANLAR İÇİN AYM BAŞVURU FORMU

AYM’ye başvuru süresi; 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanununun 47/5 maddesine göre, “Bireysel başvurunun, başvuru yollarının tüketildiği tarihten; başvuru yolu öngörülmemişse ihlalin öğrenildiği tarihten itibaren otuz gün içinde yapılması gerekir.” Şeklinde düzenlenmiştir. KHK ile ihraç edilenler için durum farklı olduğu için başvuru süresi konusunda tereddütler bulunmaktadır.

OHAL KHK’ları ile kamu görevinden çıkarılanlara başkaca herhangi bir tebligat yapılmayacağı belirtilmiş olsa da, Anayasanın 15 ve 121. maddeleri uyarınca OHAL durumunda sadece durumun gerektirdiği türden tedbirler alınabilir; yasalarda değişiklik öngören tedbirlerin kararlaştırılması Anayasanın belirtilen hükümlerine aykırıdır. Ayrıca AİHS’nin 15. Maddesine göre de OHAL durumunda sadece OHAL’e neden olan durumun kesinlikle gerektirdiği türden tedbirler kararlaştırılabilir; somut olayda şiddet olaylarının bastırılması veya darbe girişiminin engellenmesiyle, Tebligat Kanunu hükümlerini askıya alma arasında herhangi bir bağ kurmak imkânsızdır. Bu nedenle, Tebligat Kanunu hükümlerinin uygulanmayacağı yönündeki KHK hükümleri OHAL’in kesinlikle gerektirdiği türden bir tedbir olmayıp, orantısızdır. Bu nedenle, bu tedbir hem AY m. 15 ile 121 hem de AİHS m. 15’e açık aykırıdır. Dolayısıyla somut olayda Tebligat Kanunu hükümlerine aykırı olarak, Resmi Gazetede yayınla tebligat yapılmış sayılacağı ve ayrıca tebligat yapılmayacağı yönündeki düzenleme OHAL’in kesinlikle gerektirdiği türden bir tedbir olmayıp bu tedbir hukuken geçersizdir.

Kısaca dava ve başvuru sürelerinin işlemeye başlaması için, Tebligat Kanunu hükümlerine uygun bir tebligatın yapılması gerekir; ancak Tebligat Kanunu hükümlerine uygun bir tebligat yapılmasıyla dava süreleri işlemeye başlar.

KHK ile ihraçlarda usule uygun bir tebligat yapılmamıştır. Bu nedenle, Anayasa Mahkemesine başvurmak için otuz günlük başvuru süresi işlemeye başlamadı denilerek, başvuru yapılması denenebilir düşüncesiyle başvuru formu hazırlanmıştır.

Süre ile ilgili gerekçeler de ekte yer alan başvuru formlarında izah edilmiştir. Başvuru yapmayanlar tarafından kullanılabilir.

23.12.2016

BAKANLAR KURULU TARAFINDAN YAYINLANAN KHK EKİNDEKİ LİSTEYLE İHRAÇLA, KURUMLAR TARAFINDAN KHK GEREKÇE GÖSTERİLEREK YAPILAN İDARİ İŞLEMLE İHRAÇ ARASINDA Kİ FARKLAR

 • KHK ekinde yer alan listede ismi yazılmak suretiyle ihraç edilmeyle, KHK gerekçe gösterilerek çalıştıkları kurum tarafından idari işlemle ihraç edilmek arasında yapılacak işlemler açısından farklar vardır.
 • KHK gerekçe gösterilerek Çalışılan Kurum tarafından idari bir kararla iş akdi fesih edildiğinde, bu işleme karşı çalışılan yerdeki İDARE MAHKEMESİNE ihraç işleminin iptali için dava açılmalıdır. Dava açma süresi idari kararın tebliği tarihidir. Davalı da işlemi yapan kararı alan KURUMDUR. İdari kararla ihraç edilme işleminin hukuki başvuru yolları konusunda ihtilaf olmadığından tereddüte yer vermeden İdare mahkemesinde süresinde dava açılmalıdır. Anayasa Mahkemesine başvuru süreci idare mahkemesine açılan davanın KESİNLEŞMESİNDEN itibaren başlayacaktır. Bu şekilde ihraç edilenlerin iç hukuk yollarını tüketmeleri gerekmektedir. BUNUN İÇİN SİTEDE YER ALAN 1 NUMARALI DİLEKÇE KULLANILABİLİR.
 • Doğrudan KHK’nın ekinde yer alan listede isimleri yazılmak suretiyle ihraç edilenler, KHK ile ihraç edilmiş olduklarından dolayı farklı bir yol uygulayacaklardır. Bu konuda hangi mahkemeye başvurulacağı, iç hukuk yolunun tüketilmesi gerekip gerekmediği konularında hukukçular arasında değişik fikirler konuşulmaktadır. Bizim bu konuda ki değerlendirmemiz şu şekilde;
 • Başvuruya neden olan ihlalin kaynağı bir kanun (hükmünde KHK) olduğu için, OHAL KHK’larını Danıştay dâhil idare mahkemelerinin iptal yetkisi yoktur. Hatta bir istisna hariç AYM’nin de iptal yetkisi yoktur (AY m. 148/1). İptal yetkisi olmayan bir mahkeme, ihlali gideremez, ihlali gideremeyen bir makam ya da mahkeme etkisizdir. Etkisiz olan mahkemelere başvurur ve beklenirse, 30 günlük (AYM) ve 4 aylık (AİHM) ( 4 aylık süre henüz yürürlüğe girmedi ancak tedbiren 4 ay esas alınabilir) başvuru süreler kaçırılır ve haklarınızı tamamen kaybedersiniz. BU NEDENLE ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURULMALI. BU BAŞVURU İÇİN SİTEDE YER ALAN 4 VE 5 NUMARALI DİLEKÇELER BİRLİKTE KULLANILMALIDIR.
 • Yine, İdari yargı tarafından açılacak bir davada aslında hukuken mümkün olmasa da davayı kabul edebilir ihtimaline karşı idari yargıda da aynı anda ayrıca iptal davası açılmasında da yarar vardır. Bizce dava Danıştay’da açılmalıdır. Dava KHK nın yayınlanmasından itibaren 60 gün içinde açılmalıdır. BUNUN İÇİN SİTEDE YER ALAN 3 NUMARALI DİLEKÇE KULLANILABİLİR.
 • İhtimaller doğrultusunda değerlendirme yapılacak olursa; aynı anda Danıştay’a, Anayasa Mahkemesine ve AİHM’ dava açıldığında neyle karşılaşılabilir.
 • Anayasa Mahkemesine iç hukuk yollarının beklenmesine gerek yok deyip başvuru yapsak ve AYM davamızı iç hukuk yolları tüketilmedi diye reddetse, biz süresinde Danıştay’a dava açtığımız için herhangi bir kaybımız olmadan açtığımız davanın sonuçlanmasını beklemeye başlayacağız. Danıştay davası sonuçlandıktan ve karar aleyhe çıkarsa, karar kesinleştikten sonra tekrar AYM’ye başvuru yapabiliriz. Birinci başvurumuzla ikinci başvurumuzun nedenleri birbirinden farklı olduğu için başvuru yapılmasına engel bir durum yoktur.
 • Anayasa Mahkemesine başvuru yapmayıp, iç hukuk yollarına başvuru yapılması gerekir düşüncesiyle idari yargıda dava açsak. Mahkeme dava neticesinde KHK aleyhine idari yargıda dava açılamaz diye karar verirse AYM’ye başvuru imkanımız elimizden alınmış olacaktır.
 • Bu nedenle; aynı anda Danıştay ve Anayasa Mahkemesine dava açılmasında ve 4 aylık süre içerisinde bu başvuruların sonuçlanması beklemeden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yapılmasında hiçbir hak kaybımız bulunmamaktadır. Bizim tavsiyemiz 3 yola da süresi içinde başvuru yapılmasıdır.
 • Açılan davaların reddi durumunda ödenmesi gereken harç ve avukatlık ücreti elbette vardır. Ancak, bu rakamların ödeneceği zaman ve miktarları talep edilen hakların yanında ufak kalmaktadır.
 • AYM için 250TL ödenmekte, başka bir rakam ödenmemektedir. Danıştay için 250TL civarında masraf baştan ödenmekte dava kaybedilirse de 2.000TL avukatlık ücreti ödenmektedir. AİHM için ise sadece posta masrafı ödenmektedir.

İKİ AYRI İHRAÇ KARARI İLE MEMURİYETLERİNE SON VERİLENLER NE YAPMALI

Bazı memurlarla ilgili olarak hem 672 sayılı KHK ile, hem de bu KHK öncesinde yayımlanan 667 sayılı KHK gerekçe gösterilerek İDARİ KARARLA ihraç işlemi uygulanmıştır. Bu şekilde 2 ayrı ihraç işlemine maruz kalanlar nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda tereddüt yaşamaktadırlar. Bu durumda olanlarla ilgili izlenmesi gereken yolun şu şekilde olduğunu değerlendiriyorum;

Öncelikle, 2 ayrı ihraç nedeniyle tek bir dava açılması yeterli olmayacaktır. Her bir ihraç kararı için ayrı dava açılmalıdır.

 1. İHRAÇ İŞLEMİ (667 sayılı KHK gerekçe gösterilerek yapılan işlem)

667 Sayılı KHK gerekçe gösterilerek ÇALIŞILAN KURUM KARARIYLA ihraç edilenler, işlemin tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde İDARE MAHKEMESİNE dava açmalıdır.

İdari bir kararla ihraç edilme işlemi tesis edildiği için bu işlemle ilgili olarak, İdare Mahkemesi kararı kesinleştikten sonra, şayet olumsuz sonuç alınırsa Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapılmalıdır.

2.İHRAÇ İŞLEMİ ( 672 sayılı KHK ile ihraç işlemi)

667 Sayılı KHK gerekçe gösterilerek ihraç edilenlerden bazıları, 672 sayılı KHK ekinde yer alan listeyle bir kez daha ihraç edilmişlerdir. Bu ihraç işlemine karşı da hukuki süreç başlatılmalıdır.

KHK ile ihraçla ilgili hukukçular arasında tam bir fikir birliği olmadığı için yapılacak işlemler konusunda kafalar karışmaktadır. Bu işlemle ilgili olarak yapılması gerekenler bana göre şöyle olmalıdır;

 • 30 GÜN İÇERİSİNDE ANAYASA MAHKEMESİNE BİREYSEL BAŞVURU yapılmalıdır.
 • 60 GÜN İÇİNDE DANIŞTAY’A DAVA AÇILMALIDIR.
 • 6 AY İÇİNDE DE AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE başvuru yapılmalıdır.

Bu başvuruların 3 ünü de süresi içinde yapmak gerekir. Hukuki anlamda karşılaşılacak tüm sıkıntıları engellemek için 3 işlemi de ayrı ayrı yapmak doğru olacaktır. Bu şekilde hareket edildiğinde karşılaşılabilecek tüm hukuki hak kayıpları bertaraf edilmiş olacaktır.

TÜM OLUMSUZLUKLARA GÖRE DEĞERLENDİRME YAPILACAK OLURSA;

Birinci İhtimal;

AYM ‘ye yapılan başvuru eğer iç hukuk yolları tüketilmediği için reddedilirse, iç hukuk yolu olarak Danıştay’a başvuru yaptığınız için sorun olmayacaktır. Danıştay’a süresinde başvuru yaptığınız için karar kesinleştikten sonra tekrar AYM’ye başvuru yapılabileceği için hak kaybınız olmayacaktır.

Danıştay kararından sonra 2. Sefer AYM’ye başvurulamaz değerlendirmesi doğru değildir. Çünkü AYM’ye yapılan iki başvurunun gerekçesi birbirinden farklı olacaktır. İlk başvuru iç hukuk yolu olmadığı gerekçesiyle yapılan başvuru iken ikinci başvuru iç hukuk yollarına başvurulmasına rağmen ihlal edilen hakların mahkeme tarafından giderilmediği gerekçesiyledir.

İkinci İhtimal;

Danıştay’a başvuru yaptığınızda mahkeme, KHK’ya karşı hukuken inceleme yetkisi olmadığı gerekçesiyle davayı reddederse yine sizin için sorun olmayacaktır. Çünkü süresinde AYM’ye başvuru yapmıştınız. Eğer, AYM’ye başvurmayıp Danıştay kararından sonra gideriz derseniz, bu durumda hak kaybı yaşamanız söz konusu olacaktır.

Üçüncü İhtimal;

AİHM’e de, hukuken iç hukuk yolu bulunmadığından ve etkili bir yol olmadığından başvuru yapmanız gerekir. Eğer AİHM iç hukuk yollarının tüketilmesi gerekli diyerek red kararı verirse hak kaybınız olmayacak çünkü, iç hukuka başvuru yapmıştınız. Yaptığınız başvurular neticelendiğinde tekrar AİHM’e başvuru yapılabilecektir. Eğer AİHM, iç hukuk yollarına başvuruya gerek yoktu derse sizin bu nedenle de hak kaybınız olmayacaktır.

DANIŞTAY MI İDARE MAHKEMESİ Mİ

KHK ya karşı iç hukuk olarak dava açılması konusunda Danıştay mı İdare mahkemesi mi olmalı konusunda da ihtilaf bulunmaktadır.

Benim şahsi kanaatim Danıştay’da açılması gerektiği yönündedir. Ancak şu da bilinmelidir ki; İdare Mahkemesine de Danıştay’a da dava açılmasında sonuç itibariyle bir hak kaybı olmaz. Mahkemeler arasında görev sorunu kendi içlerinde çözülecektir. Bu nedenle yanlış mı yaptık endişesine kapılmaya gerek yoktur. İdare Mahkemesine de Danıştay’a da dava açıldığında iç hukuk yolu anlamında başvuru yapılmış olacaktır. Siz yanlış yerde de dava açsanız mahkeme; görevli mahkemeye davanızı gönderecektir. Örneğin idare mahkemesinde dava açsanız; idare mahkemesi “bu dava Danıştay’da görülmeli” derse dava dosyanızı Danıştay’a kendisi gönderecektir.

YURTDIŞINDA OLANLAR VE BİZZAT BAŞVURU YAPAMAYANLAR İÇİN

Bu başvuru EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM ….. adına hazırlanmış ve onun tarafından mahkemenize verilmek üzere düzenlenmiştir. Ancak EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM …..  tarihinde yurtdışına çıktı ve halen yurtdışında bulunmaktadır. Hakkında yakalama kararı olduğunu öğrendik. İçeriğini dahi öğrenemediğimiz yakalama kararından kısa bir sure sonra da savunması bile alınmadan 672 sayılı KHK ile ihraç edilmiştir. Bu haksız kararla ilgili yapılacak bireysel başvuru için form EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM ….. tarafınızdan hazırlanarak imzalanmıştır. Başvuru EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM ….. tarafından konsolosluğa götürülmek suretiyle teslim edilmek istenmiş ancak, başvuru evrakları teslim alınmamıştır. Şifahi olarak ta EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM ….. ilgili işlem yapmayacakları söylenmiştir. Oysa AYM İçtüzüğü başvuruların konsolosluklar aracılığıyla da yapılabileceğini öngörmektedir. Bu durum açıkça AYM içtüzüğünü ve mahkemeye erişme hakkını (AY m. 36 ile AİHS m. 6) ihlal ettiği için görevi kötüye kullanma suçunu işleme pahasına gerçekleşmiştir.  Mahkemeniz tarafından başvurunun bizzat ya da avukat aracılığıyla yapılması gerektiği belirtilerek benim tarafımdan verilmek istenen başvuru da kabul edilmemiştir. Hem mali olarak içinde bulunduğumuz durum hem avukata dahi vekalet çıkartılamaması hem de davamızı takip edecek avukat da bulamadığımız için avukat aracılığıyla da başvuru yapamadık.

İzah ettiğim gerekçelerle, EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM ….. ilgili olan bu başvuruyu başka bir imkanımız kalmadığı için kendi adımı yazarak mahkemenize teslim etmek zorunda kaldım. Bu başvuru EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM …..  e ait bir başvurudur. Değerlendirmenin EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM ….. adına yapılmasını talep ediyorum. EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM ….. adını yazdığım zaman başvuruyu Mahkemeniz kabul bürosu teslim dahi almadığı için bu yola başvurmaya mecbur bırakıldım.

 

NOT: Bu açıklamaları el yazısıyla başvuru formunun son sayfasındaki imza kısmının (imza attıktan sonra) altına yazıp, yeniden tarih atıp, ayrıca bir imza da bu metnin altına atmakta yarar var. İkinci olarak, yukarıdaki şekilde yazılıp imzalanan başvuru formunun bu sayfasının fotokopisini çekip mutlaka saklayınız. AİHM’ye yapacağınız başvuruda bu durumu delillendirmeniz gerekecektir. Delillendirme için mutlaka imzalayıp hazırladığınız bu sayfanın ve tüm başvuru formunun bir fotokopisini saklayınız. AİHM başvurusunun eklerine AYM başvurusunun bir örneğini zaten ekleyeceksiniz. İleride yukarıdaki ifadelerin yer aldığı sayfanın fotokopisine ihtiyaç duyacağınız için el yazısıyla yazdığınız ve AYM’ye teslim edeceğiniz bu safyanın fotokopisini mutlaka saklayınız.

YAKALAMA KARARI OLDUĞU İÇİN BİZZAT BAŞVURU YAPAMAYANLAR

Bu başvuru EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM ….. adına hazırlanmış ve onun tarafından mahkemenize verilmek üzere düzenlenmiştir. Ancak EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM ….. hakkında 15 temmuz sonrasında yaşanan hukuk dışı süreçte yakalama kararı çıkartılmış, yakalama kararından dolayı da avukat tutması mümkün olmamıştır. Yakalama kararından kısa bir sure sonra da savunması bile alınmadan 672 sayılı KHK ile ihraç edilmiştir. Bu haksız kararla ilgili yapılacak bireysel başvuru için form EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM ….. tarafından hazırlanarak imzalanmış ancak, mahkemeniz tarafından başvurunun bizzat ya da avukat aracılığıyla yapılması gerektiği belirtilerek benim tarafımdan verilmek istenen başvuru da kabul edilmemiştir. Oysa ne içtüzükte ne de herhangi bir yasada başvurunun bizzat başvurucu tarafından yapılacağını emreden herhangi bir hüküm yoktur. Bu konu mahkemeye erişme gibi temel bir hakka ilişkin olup AYM’nin yasalarda ve içtüzükte olmayan bir kuralı fiilen uygulayıp başvuruyu kabul etmemesi başvurucunun mahkemeye erişme hakkını ihlal eder (AİHS m. 6/1 – Benzer bir olay için bakınız: Golder/Birleşik Krallık) Hem mali olarak içinde bulunduğumuz durum, hem avukata dahi vekalet çıkartılamaması hem de davamızı takip edecek avukat da bulamadığımız için avukat aracılığıyla da başvuru yapamadık. 15 Temmuz sonrası haklarında adli işlem yapılanların davalarını avukatların almaktan çekindiği herkesin malumudur. Vekaleti kabul eden avukatlar da astronomik vekalet ücretleri istemektedirler. Mali durumumuzun bu miktarları karşılaması imkansızdır. Başvurucu kendi başvurusunu hazırlayıp mahkemenize ulaştırmak istemektedir.

İzah ettiğim gerekçelerle, EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM ….. ilgili olan bu başvuruyu başka bir imkanımız kalmadığı için kendi adımı yazarak mahkemenize teslim etmek zorunda kaldım. Bu başvuru EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM …..  e ait bir başvurudur. Değerlendirmenin EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM ….. adına yapılmasını talep ediyorum. EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM ….. adını yazdığım zaman başvuruyu Mahkemeniz kabul bürosu teslim dahi almadığı için bu yola başvurmaya mecbur bırakıldım.

NOT: Bu açıklamaları el yazısıyla başvuru formunun son sayfasındaki imza kısmının (imza attıktan sonra) altına yazıp, yeniden tarih atıp, ayrıca bir imza da bu metnin altına atmakta yarar var. İkinci olarak, yukarıdaki şekilde yazılıp imzalanan başvuru formunun bu sayfasının fotokopisini çekip mutlaka saklayınız. AİHM’ye yapacağınız başvuruda bu durumu delillendirmeniz gerekecektir. Delillendirme için mutlaka imzalayıp hazırladığınız bu sayfanın ve tüm başvuru formunun bir fotokopisini saklayınız. AİHM başvurusunun eklerine AYM başvurusunun bir örneğini zaten ekleyeceksiniz. İleride yukarıdaki ifadelerin yer aldığı sayfanın fotokopisine ihtiyaç duyacağınız için el yazısıyla yazdığınız ve AYM’ye teslim edeceğiniz bu sayfanın fotokopisini mutlaka saklayınız.

TUTUKLULAR, CEZA EVİNDE OLDUĞU İÇİN BİZZAT BAŞVURU YAPAMAYANLAR 

Bu başvuru EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM …… adına hazırlanmış ve onun tarafından mahkemenize verilmek üzere düzenlenmiştir. Ancak EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM …… 15 temmuz sonrasında yaşanan hukuk dışı süreçte tutuklanmış ve halen cezaevinde bulunmaktadır. Tutuklandıktan kısa bir sure sonra da savunması bile alınmadan 672 sayılı KHK ile ihraç edilmiştir. Bu haksız kararla ilgili yapılacak bireysel başvuru için form tarafımızdan hazırlanmış, imzalanıp cezaevi aracılığıyla başvuru yapması için kendisine verilmek istenmiş ancak cezaevi tarafından kendisine ulaştırılmamıştır. 2 haftada bir yaptığımız telefon görüşmesinde de başvurunun cezaevinde yaptırılmadığı söylenmiştir. Mahkemeniz tarafından başvurunun bizzat ya da avukat aracılığıyla yapılması gerektiği belirtilerek benim tarafımdan verilmek istenen başvuru da kabul edilmemiştir. Hem mali olarak içinde bulunduğumuz durum hem  cezaevi koşullarında avukata dahi vekalet çıkartılamaması hem de davamızı takip edecek avukat da bulamadığımız için avukat aracılığıyla da başvuru yapamadık.

İzah ettiğim gerekçelerle, EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM ….. ilgili olan bu başvuruyu başka bir imkanımız kalmadığı için kendi adımı yazarak mahkemenize teslim etmek zorunda kaldım. Bu başvuru EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM …..  e ait bir başvurudur. Değerlendirmenin EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM …. adına yapılmasını talep ediyorum. EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM adını yazdığım zaman başvuruyu Mahkemeniz kabul bürosu teslim dahi almadığı için bu yola başvurmaya mecbur bırakıldım. Bu başvuru gerçek hak mağduru olan EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM adına değerlendirilmediği takdirde başvurucu olan EŞİM / KARDEŞİM / OĞLUM / BABAM süresinde başvuru yapması kamu organları tarafından fiilen engellenmiş ve mahkemeye erişme hakkı (AİHS m. 6/1 – Benzer bir olay için bakınız: Golder/Birleşik Krallık) ihlal edilmiş olacaktır.

NOT: Bu açıklamaları el yazısıyla başvuru formunun son sayfasındaki imza kısmının (imza attıktan sonra) altına yazıp, yeniden tarih atıp, ayrıca bir imza da bu metnin altına atmakta yarar var. İkinci olarak, yukarıdaki şekilde yazılıp imzalanan başvuru formunun bu sayfasının fotokopisini çekip mutlaka saklayınız. AİHM’ye yapacağınız başvuruda bu durumu delillendirmeniz gerekecektir. Delillendirme için mutlaka imzalayıp hazırladığınız bu sayfanın ve tüm başvuru formunun bir fotokopisini saklayınız. AİHM başvurusunun eklerine AYM başvurusunun bir örneğini zaten ekleyeceksiniz. İleride yukarıdaki ifadelerin yer aldığı sayfanın fotokopisine ihtiyaç duyacağınız için el yazısıyla yazdığınız ve AYM’ye teslim edeceğiniz bu safyanın fotokopisini mutlaka saklayınız.

YÖK KAPSAMINDA ÇALIŞANLARLA İLGİLİ AYM BAŞVURU FORMU ÖRNEĞİ

YÖK Kapsamında çalışan akademisyenlerle ilgili örnek olmak üzere eklenen Anayasa Mahkemesi Başvuru Formu üzerinde gerekli düzenleme yapılarak başvuru yapılabilir.

AYM BAŞVURU FORMU

İHRAÇLA İLGİLİ İDARE MAHKEMESİNE AÇILACAK DAVA DİLEKÇESİ ÖRNEKLERİ

Hazırlanan dilekçeler, talep itibariyle aynı ancak içerik itibariyle biraz farklı düzenlenmiştir. Dilekçelerin aynı olmasında herhangi bir sorun olmamasına karşın, yine de birbirinden farklı dilekçeler hazırlanarak kullanmak isteyenlerin istifadesine sunulmuştur.

1- POLİSLER İÇİN ÖRNEK DİLEKÇE

2- 670 SAYILI KHK İHRAÇ KONUSUNDA ÖRNEK DİLEKÇE

3-ÖRNEK DİLEKÇE 3

4- ÖRNEK DİLEKÇE 4

5- ÖRNEK DİLEKÇE 5

6- ÖRNEK DİLEKÇE 6

7- ÖRNEK DİLEKÇE 7

DANIŞTAY KARARI ÜZERİNE YAPILMASI GEREKENLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA VE YOL HARİTASI

669-672 sayılı KHK ile ihraç edilenler tarafından Danıştay’a açılan davalarla ilgili olarak Danıştay 5. Dairesi tarafından karar verildi. KHK ile ihraç kararıyla ilgili olarak Danıştay’ın ve İdare Mahkemesinin esasla ilgili karar vermeyecekleri bilinen bir gerçekti, Danıştay tarafından da bu doğrultuda bir karar verildi. Danıştay’ın verdiği karara göre KHK ihraç konusunda davaya bakması gerekenin mahkemenin ihraç edilmeden önce çalışılan yer İDARE MAHKEMESİ olarak gösterilmiştir.

Danıştay’ın verdiği karar doğru olmasa bile bu karar doğrultusunda idare mahkemesinde dava açılması uygun olacaktır. İdare mahkemeleri tarafından başka başvurular için RET kararları verilmiş olmasına rağmen herkesin kendisi için ayrı bir karar alması gerekmektedir.

DANIŞTAY’ın yeni kararı doğrultusunda dava açmamış olan 675 Sayılı KHK ile ihraç edilenler, ihraç edildiklerinde çalıştıkları ilin İDARE MAHKEMESİNE dava açmalıdır. Sitede ki dilekçeler mevcut duruma uygun olarak hazırlandı.

Dava dilekçesinde mahkeme olarak belirtilen bölümde;

……..İDARE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI’NA ( Nokta İşaretli Bölüm Silinerek İhraç Edildiği Tarihte Çalışılan Yer İdare Mahkemesinin İli Yazılacak. İnternette hangi ilin idare mahkemesinin neresi olduğu bulunabilir)

                       Sunulmak Üzere                                                                         …..NÖBETÇİ İDARE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI’ NA ( Bulunduğunuz ilde İdare Mahkemesi varsa nokta işaretli yere ilin adını. Eğer İdare Mahkemesi yoksa bu bölüme ……..ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE şeklinde yazılmalı.

Daha önceden Danıştay’a dava açmış olanların bu aşamada bir işlem yapmasına gerek yoktur. Danıştay, dosyayı ilgili idare mahkemesine kendiliğinden gönderecektir. Ayrı bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

AÇIKLAMA VE YOL HARİTASI

İDARE MAHKEMESİNDEKİ DAVALARA İDARENİN VERDİĞİ CEVABA CEVAP DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

İdare Mahkemesinde açılan ihraçla ilgili davalarda (KHK GEREKÇE GÖSTERİLEREK YAPILAN İHRAÇLAR) idareler tarafından verilen cevap dilekçeleri neredeyse aynı gerekçeleri taşıdığı için, bu cevaba  karşı sunulacak dilekçe örneğini eke koyuyorum. Dilekçeyi düzenleyip mahkemeye verebilirsiniz. Verilen cevaba karşı size tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içinde cevap vermeniz gerekir.

 

İDARE MAHKEMESİ CEVABA CEVAP DİLEKÇESİ

AİHM BAŞVURUSU KARGO ÜCRETLERİ

 1. UPS KARGO 155 TL

(16 KİŞİ BİRLİKTE GÖNDERİRSE. HER BAŞVURUCU İÇİN AYRI KARGO PAKETİ OLARAK)…(BIREYSELDE 210 TL)

 1. DHL KARGO 150 TL

(10 USTU GONDERIMDE)…(BIREYSELDE 210TL)

 1. FEDEX 92 TL

(KAMPANYALI 16 KISILIK GONDERIMDE…(BIREYSELDE 140 )

 1. PTT KARGO (UÇAKLI) 61 TL
 1. PTT KARGO 35 TL (KARASAL…2 HAFTA SONRA TESLIMATLI)

(667 S KHK)- İDARE MAH. KONUSUZ KALMA KARARINA KARŞI İSTİNAF DİLEKÇESİ

667 S KHK’ya atfen ve diğer KHK’ya ekli liste ile ihraç edilenler tarafından 2 ayrı ihraç kararına karşı 2 ayrı dava açılması gerekmektedir. 667 s KHK’ya atfen ihraç edilenler tarafından açılan davalarda, diğer KHK ile ihraç edildiği gerekçe yapılarak ‘KONUSU KALMAYAN DAVA HAKKINDA KARAR VERİLMESİNE YER OLMADIĞINA’ şeklinde karar verilmektedir. Bu karara karşı 30 gün içinde Bölge İdare Mahkemesine istinaf başvurusu yapılmalıdır. Bunun için örnek dilekçe kullanılabilir.

1- KONUSUN KALMA KARARINA KARŞI İSTİNAF DİLEKÇESİ

İDARİ KARARLA İHRAÇ EDİLMİŞ OLANLAR İÇİN İDARE MAHKEMESİ DAVA DİLEKÇESİ

İdari bir kararla ihraç edilmiş olanlar 60 gün içerisinde en son çalıştıkları yer idare mahkemesine iptal davası açmalıdırlar. AYM ve AİHM başvurusu idare mahkemesi davası kesinleştikten sonra yapılmalıdır. Bu işlem KHK ekli listeyle ihraçtan farklı olup, normal süreç takip edilmelidir.

60 gün içinde İdare Mahkemesine iptal davası. Bu dava olumsuz sonuçlanırsa kararın tebliğinden itibaren 30 gün içinde Bölge İdare Mahkemesine İstinaf başvurusu. Burdan da olumsuz karar çıkması durumunda kararın tebliğinden itibaren 30 gün için de Danıştay’a başvurulmalıdır.

Danıştay sonucu da olumsuz çıkarsa kararın tebliğinden itibaren 30 gün içinde AYM başvurusu yapılmalıdır.

1- İDARİ KARARLA İHRAÇ EDİLENLER İÇİN İDARE MAHKEMESİ DAVA DİLEKÇESİ

İDARİ KARARLA İHRAÇ EDİLMİŞ ASKER KİŞİLER İÇİN AYİM DİLEKÇESİ

İdari bir kararla ihraç edilmiş olanlar 60 gün içerisinde ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİNDE  iptal davası açmalıdırlar. AYM ve AİHM başvurusu idare mahkemesi davası kesinleştikten sonra yapılmalıdır. Bu işlem KHK ekli listeyle ihraçtan farklı olup, normal süreç takip edilmelidir.

1- AYİM BAŞVURUSU İÇİN DAVA DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

İDARE MAHKEMESİNE DAVA AÇMAYIP BAŞBAKANLIK VE/VEYA KURUMUNA BAŞVURU YAPANLAR İÇİN İDARE MAH. DAVA DİLEKÇESİ

672 s KHK ile ihraç edilip İdare Mahkemesine dava açmayıp Başbakanlığa ve/veya Çalıştığı kurumuna başvuru yapanlar, cevap verilmesi ya da cevap verilmemesi durumunda İdare Mahkemesine dava açmalıdır.

Başvuruya cevap verilmemesi durumunda  1 Eylülde ihraç edilmiş olanlar için 30 ARALIK 2016 tarihi son başvuru tarihidir. Bu tarihe kadar dava açılmalıdır.

1- İDARE MAHKEMESİ İPTAL DAVA DİLEKÇESİ

News Reporter