Tutuklama

AYM VE AİHM BAŞVURUSU KONUSUNDA YOL HARİTASI

 

BİR YAKININIZ POLİSLER TARAFINDAN GÖZALTINA ALINDI VE BİRKAÇ GÜN SONRA SULH CEZA HAKİMLİĞİ TARAFINDAN TUTUKLANDI; BU DURUMDA USULE UYGUN OLARAK AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE BAŞVURU YAPMAK İÇİN ADIM ADIM NELER YAPILMASI GEREKMEKTEDİR ?

 

A- ÖZET OLARAK BELİRTECEK OLURSAK;

 

 • İLK OLARAK TUTUKLULUĞA İTİRAZ EDİLMELİ,
 • İTİRAZIN REDDİNDEN SONRA ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURU YAPILMALI.
 • BU İKİ BAŞVURU YAPILDIKTAN SONRA AİHM’YE BAŞVURU YAPILMALIDIR.

 

B- AYRINTILI OLARAK YAPILMASI GEREKENLER;

 

 1. EŞİNİZ/BABANIZ GÖZALTI SONRASINDA TUTUKLANDI. BU DURUMDA AİHM`E BASVURMAK İÇİN NASIL BİR YOL İZLENMELİ?

 

 

1- Bir gece sabaha doğru polisler kapınızı çaldı ve içeri girerek eşiniz/ babanızın hakkında gözaltı kararı ve arama kararı olduğunu belirtip evinizde arama yapmaya başladı. Birkaç saat arama yaptıktan sonra eşinizi /babanızı alıp emniyete götürdüler. Gözaltı için eve gelindiğinde, ilk olarak yapılması gereken gözaltına alınan kişinin aile fertlerinden birisinin yapılanları not almasıdır.

 

‘Saat 5.00 da kapı çaldı, kapıyı açtığımızda 10 tane sivil polis içeri girdi, kendilerinin polis olduklarını söylediler ancak, kendilerini tanıtıcı bir kimlik göstermediler. Gözaltı ve arama yapılacağını söylediler ancak istememize rağmen kararı göstermediler, savcılığa gidince görürsünüz dediler. Eşim tarafından hiçbir mukavemet olmamasına rağmen arkadan kelepçelediler….’  şeklinde tüm detaylar yazılmalı. Bu bilgiler yapılacak itirazlarda ve hak ihlalleri başvurularında kullanılacaktır.

 

Gözaltına alınan kişi, ifade alınması için emniyete götürülecektir. Birden fazla birim tarafından ( terörle mücadele, organize suçlar, mali şube gibi) ifade alma işlemi yapıldığı için gelen polislere hangi birime götürüleceği sorulabilir. Gözaltı sürecinde aile bireyleriyle görüşülmesine izin verilmeyecektir, bu süreçte gözaltına alınan kişi için temiz kıyafet, ilaç ihtiyacı varsa ilaç götürülebilir.

 

2- Gözaltı kararına karşı itiraz edilebilir. Bu karara karşı varsa özel avukatınız tarafından ya da eşler tarafından 7 gün içinde itiraz yapılmalıdır. Linkte yer alan dilekçe kullanılarak itiraz yapılabilir. Bu itiraz için harç ya da başka bir ödeme yapılmayacaktır. İtiraz, gözaltı kararı veren Savcılığın bulunduğu yerdeki Sulh Ceza Hakimliğine yapılmalıdır.

https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKQnRGSGNKUE5jYlE/view?usp=sharing

 

3- Kural olarak gözaltına alınan eşiniz /babanız suçlamaların neler olduğunu en kısa sürede öğrenme hakkına sahiptir (AIHS m. 5/2). Polisler kendisine suçlamaları anlatmak zorundadır. Ayrıca, gözaltının ilk anından itibaren eşiniz/babanız kendi seçtiği veya baro tarafından atanan bir avukat ile görüşme hakkına da sahiptir. Eğer, talep edilmesine rağmen suçlama konusunda bilgi verilmezse ve avukat yardımı alması engellenirse bu durum muhakkak not edilmeli ve yapılacak başvurularda bu durum ifade edilmelidir. Polis tarafından ifadesi alınmadan önce, baş başa ve kamera kaydı olmadan avukatla görüşme ve savunmada söyleyecekleri hususlar konusunda avukattan hukuki yardım alma hakkına sahiptir. Eğer avukatla gözaltında yapılacak görüşmede bir polis bulunursa veya görüşme kameraya kaydedilirse, bu durum AİHS’ in 5 ve 6. maddelerinin ihlaline yol acar. Bu hususları eşiniz/babanız sizlere bildirmelidir. Sizler de daha sonra eşiniz/babanız adına yapacağınız Anayasa Mahkemesi ve AIHM başvurularında bu durumu yazarak AİHS’nin 5 ve 6. maddelerinin ihlal edildiğini ileri sürmelisiniz. ( Sizler, yapılan hak ihlallerini not ederseniz, hazırlanmış örnek formlarda bu ihlaller yer almaktadır. Siz olaylar kısmına eklemiş olacaksınız)

 

 1. Gözaltına alınan eşinizin/babanınız en temel haklarından biri de gözaltında kötü muamele veya işkence oluşturan fiil ve davranışlara tabi tutulmama hakkıdır. Bu açıdan gözaltının ilk anından itibaren bir doktor muayenesi yapılmalı, bu muayene her gün tekrarlanmalı ve gözaltının sona erdiği anda da yine bir doktor muayenesi yapılmalı ve bu hususta doktor raporu düzenlenmelidir. Eşinizin/ babanızın doktor ile yaptığı görüşmede kesinlikle polisler bulunmamalıdır. Eşinizin /babanızın vücudunu doktorun muayene etmesi gerekmektedir. Eğer polis, doktor muayenesinde bulunursa bunu mutlaka sizlere bildirmeli ve sizler de yapacağınız şikâyet ve başvurularda bu olayı yazmalısınız. Doktor muayene etmeden rapor vermeye kalkarsa eşinizin/babanızın vücudunda darp izleri varsa eşiniz/babanız bunları doktora bildirmelidir. Polislerin yaptığı baskı ile yasadıklarını doktora bildiremezse sizlere bildirmeli ve sizler de yapacağınız şikâyet ve başvurularda bu durumları anlatmalısınız ve şikâyetçi olmalısınız.

 

 1. Eşinizin /babanızın ayrıca gözaltı suresince, polis nezarethanesinde kaldığı sürece insani ihtiyaçları karşılanmak zorundadır. Kendisine asgari ölçülerde de olsa yiyecek ve içecek verilmeli ve eğer ilaç kullanıyorsa kendisine ilaçları ve su verilmelidir, tuvalet ve benzeri ihtiyaçları zamanında karşılanmalıdır. Nezarethaneler kaç kişi ise o kadar kişi bir arada tutulmalı, ne aşırı sıcak ne de aşırı soğuk olmamalıdır. Bu konulardaki kasti eksiklikler insanlık dışı muamele oluşturur ve AİHS’ i ihlal eder. Bu nedenle, eğer gözaltında eşiniz/babanız bu türden insanlık dışı muamelelere maruz kalırsa, onları da şikâyetlerinize yazmalısınız ve Anayasa mahkemesi ve AIHM başvurularında belirtmelisiniz.

 

 1. Eşiniz/ babanız gözaltında polis tarafından sorgulandıktan sonra büyük ihtimal savcı tarafından tutuklanması için sulh ceza hakimliğine sevk edilecektir. Eşinizin/Babanızın tutuklanması için sulh ceza hakimliğine sevk edilmesi ile gözaltı suresi sona ermektedir. Gözaltı süresi normal sürenin üstünde ve uzun ise (örneğin 10 günden fazla ise), gözaltı suresinin uzunluğu gibi hak ihlalleri için Anayasa Mahkemesine başvuru suresi bu andan itibaren islemeye başlamaktadır. ( Bu konu tutukluluk konusunda ayrı olarak şikayet konusu yapılabilir) Gözaltı süresinin uzatılmasına itiraz için de ekteki dilekçeyi kullanabilirsiniz.

https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKTUEyUjIzZW5VUlE/view?usp=sharing

 

 1. Savcı eşinizi/babanızı tutuklanması için sulh ceza hakimliğine sevk ettikten sonra, yetkili sulh ceza hakimi eşinizi/babanızı kamuya açık bir duruşmada sorgulayacaktır. Bu sorgu esnasında da eşinizin/babanızın avukat yardımından yararlanma hakkı vardır. Eşiniz/Babanız eğer gözaltında kötü muamele gördüyse ve bunları doktora da söyleyemediyse, bu esnada sulh ceza hakimine yaşadıklarını söylemelidir. Eğer duruşma salonunda polisler varsa onların çıkarılmasını istemeli ve daha sonra gözaltında işkence gördüğünü ifade edip bu durumun tutanaklara geçmesini sağlamalıdır.

 

 1. Sulh ceza hakimi eşinizi/babanızı sorguladıktan sonra, eşinizin/babanızın tutuklanmasına karar verebilir. Bu durumda eşiniz/babanız artık tutuklu statüsündedir ve sadece tutukevinde tutulmalıdır. Polisler veya başka görevliler babanızı cezaevinden alıp başka yerlere götüremez. Eğer götürürse bu tamamen illegal olur ve bu konuyla ilgili şikâyette ve başvuruda bulunmanız gerekir .

 

 1. Şimdiye kadar yaptığımız açıklamalardan anlayacağınız gibi, eşiniz/babanız polis kontrolü altındayken GÖZALTINA ALINMIŞ durumdayken, sulh ceza hakimi karar verdikten sonra artık TUTUKLU durumuna girmiştir.

 

 1. Eşiniz/Babanız hakkında tutuklama kararı verildikten sonra, 7 gün içinde bu tutuklama kararına itiraz etmelisiniz. Özel avukatınız varsa kendisi tutuklamaya itiraz edebilir ve sizler avukattan tutuklama kararına itiraz etmesini talep ediniz. Özel avukatınız yoksa Baro tarafından görevlendirilen avukat mecburen sulh ceza hakimliği aşamasında bulunacağı için tutuklama kararına da yasal olarak itiraz etmek zorundadır.

 

 1. Eğer kendi özel avukatınız yoksa, her tutuklu kişinin esi de tutuklama kararına itiraz edebilir. Türkiye’deki tüm tutuklama kararları neredeyse birbirinin aynısı niteliğindedir. Bu nedenle internet sitelerinde yer alan ve sulh ceza hakimliğine sunulmak üzere başlığını taşıyan itiraz dilekçesini kullanarak eşler de, verilen tutuklama kararına 7 gün içinde itiraz edebilir. Dilekçeyi doğrudan eşler imzalayarak tutuklama kararına itiraz edebilir. Ceza Muhakemesi Kanununun 262. maddesine göre eşlerin bu hakki vardır.

 

 1. Kendi özel avukatınız ya da Baro tarafından görevlendirilen avukat tutuklama kararına itiraz etmiş olsa da eşler ayrıca tutuklamaya itiraz dilekçesi hazırlayıp tutuklama kararına itiraz edebilir. Bu itiraz için de harç ya da başka bir masraf ödenmesine gerek yoktur.

 

 1. İtiraz dilekçesi örneğini su linkte bulabilirsiniz. https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKYjhFMXdrelVPYTA/view?usp=sharing Bu linkteki itiraz dilekçesinin boşluklarını doldurduktan sonra son kısmına tarih yazıp imzaladıktan sonra, itiraz dilekçesini eşinizi/babanızı tutuklayan sulh ceza hakimliğine veriniz. Örneğin eşinizi/babanızı Eskişehir 1. sulh ceza hakimliği tutukladıysa, itiraz dilekçesini yine bu sulh ceza hakimliği kalemine vermelisiniz. Eğer başka bir ilde bulunuyorsanız, örneğin Manisa, bulunduğunuz il adliyesinden gönderebilirsiniz. Bunun için dilekçenin başlığına,

 

ESKİŞEHİR 1. SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

Gönderilmek  Üzere

MANİSA NÖBETÇİ SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

 

Yazmalısınız. Dilekçeye yazılacak dosya numarası da tutuklama kararını veren Eskişehir 1. Sulh Ceza hakimliğinin numarası olacaktır.

 

 1. İtiraz incelemesini öncelikle kararı veren Sulh Ceza Hakimliği inceler. Eğer, kararını değiştirmezse, 3 gün içerisinde dosyayı bir sonraki (2.) sulh ceza hakimliğine karar vermesi için gönderir. Kural olarak itiraz dilekçesinin kısa sürede incelenip itiraz konusunda karar verilmesi gerekir. Yasada bu konuda kesin bir süre olmamakla birlikte en fazla 1 hafta içerisinde karar verilmektedir.

 

 1. İtirazın reddedildiğini öğrendiğinizde, sulh ceza hakimliğine başvurarak itirazın reddi kararının bir örneğini alınız. Tutuklu kişinin esinin itirazın reddi kararını isteme hakki vardır. Sulh ceza hakimliği dosyayı savcılığa gönderdikleri gerekçesiyle kararın örneğini vermeyebiliyor, bu durumda savcılığa dilekçeyle başvuru yapılarak, kararı talep edebilirsiniz. Linkteki örnek dilekçeyi kullanabilirsiniz.

https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKOWZFRzJmSlF6QlE/view?usp=sharing

 

 1. İtirazın reddi kararının bir örneğini sulh ceza hakimliği ya da savcılıktan aldıktan sonra artık Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunma hakkı doğmuştur. İtirazın reddi kararının size ya da tutuklu yakınınıza tebliğ edildiği (hakimlikten ya da savcılıktan kararı aldıktan) tarihten itibaren 30 gün içinde Anayasa Mahkemesine başvuruda bulununuz.

 

 1. Anayasa Mahkemesine yapacağınız başvurunun örneği su linkte yer almaktadır: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B7BYaoTEA4nKREVsejVQbmQ1dWM Bu linkten başvuru örneğini indirdikten sonra boşlukları doldurunuz ve bazı kısımları eşinizin/babanızın durumuna uyarlayınız. AYM başvurusunu mali durumunuz uygun değilse adli yardım talepli yapabilirsiniz. Bunun için AYM formunun sonuç kısmına;

 

‘İŞSİZ KALDIĞIM ve AİLEMİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAKTA ZORLANDIĞIM HUSUSU DİKKATE ALINARAK ADLİ YARDIM TALEBİNDE BULUNUYORUM. Anayasa Mahkemesi İçtüzüğü’nün 62. Maddesi gereğince ADLİ YARDIM TALEBİMİN KABULÜNE KARAR VERİLMESİNİ ÖNCELİKLE TALEP EDİYORUM.’ Cümlesi eklenmeli ayrıca, mali durumun iyi olmadığına dair varsa belgeler de eklenmelidir. 

 

 1. Eşinizin/Babanızın özel avukatı varsa, avukatınız bu başvuru formunu imzalayarak eşiniz/babanız adına doğrudan Anayasa Mahkemesine başvurabilir. Baro tarafından görevlendirilen avukatın görevi tutukluluğa itirazla birlikte sona ereceğinden Baro avukatı AYM başvurusunu yapmayacaktır. Kendi özel avukatınız yoksa bu başvuru formunu mutlaka eşinize/babanıza cezaevinde başvuru yapması için ulaştırmanız gerekmektedir. Eğer formu cezaevinde eşinize/babanıza ulaştırırsanız, cezaevi aracılığıyla AYM başvurusu yapılacaktır. Öncelikle, formun ve eklerinin cezaevinde yakınınıza teslim edilerek, yakınınız tarafından cezaevi idaresi aracılığıyla AYM başvurusu yapmasını sağlayın.

 

 1. AYM formunun gerekli yerlerini doldurduktan sonra, eşinizin/babanızın doldurması gereken yerleri boş bırakarak çıktı alınız. Eşinize/Babanıza (başvurucunun) teslim edilmesi için cezaevine gidiniz ve cezaevi idaresine durumu anlatınız. Eşiniz/Babanız adına Anayasa Mahkemesine başvuru yapılacağını ve bu nedenle elinizdeki belgelerin eşinize/babanıza teslim edilmesi gerektiğini belirterek, doğrudan cezaevi aracılığıyla AYM başvurusu yapmasının sağlanması için gereğinin yapılmasını isteyin. Eğer bu talebiniz kabul edilmezse başvuru formunun ilgili kısmının imzalatılarak tarafınıza başvuru yapmak için verilmesini talep edin.

https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKMzZ5VTZqUkJ5ZUk/view?usp=sharing

 

 1. Cezaevi idaresinin sizlere engel çıkarma ihtimaline binaen bu konuda bir dilekçe hazırlayıp dilekçe ile cezaevine gidiniz. Dilekçede taleplerinizi yazınız ve ekine de AYM başvuru formu ve gerekli belgeleri ekleyiniz. Cezaevi idaresi tarafından belgeler yakınınıza teslim edilmek için alınırsa eşinizin/babanızın başvuruyu yapıp yapmadığını bir kaç gün sonra telefonla öğrenmeye çalışınız. Cezaevi idaresi formu ve gerekli belgeleri yakınınıza ulaştırmazsa, AYM formunun son sayfasının imzalatılması için yakınınıza ulaştırılmasını talep edin. Bunun için de linkteki dilekçeyi kullanabilirsiniz.https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKYWtUcmJSR2I3enM/view?usp=sharing Cezaevi idaresi dilekçeyi isleme koymazsa ve belgeleri yakınınıza ulaştırmazsa bu durumu cezaevi çıkısında bir tutanakla tespit ediniz ve tutanağı imzalayınız. Yanınızda bir yakınınız daha varsa, ona da tanık olarak tutanağı imzalatınız ve cezaevinden ayrılınız. Bu durumda doğrudan AIHM başvurusu yapma durumu söz konusu olmaktadır. Çünkü AIHM açısından iç hukukta tüketilmesi gereken başvuru yolları ERİŞİLEBİLİR başvuru yolları olup eşinizin/babanızın erişemediği (kendisine engel çıkarıldığı) AYM başvuru yolu etkisizdir ve tüketilmesi gerekmez. Ancak bu durumu ispatlamanız gerekmektedir. Tüm bu hususlarda nasıl hareket edilmesi gerektiği su linkte yer almaktadır:

https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKZ0VoZnVWc2xycGs/view?usp=sharing

 

 1. Eğer cezaevi idaresi eşinize/babanıza AYM formunu teslim ederse ve cezaevi aracılığıyla başvuru yaptırılması sağlanırsa AYM başvuru süreci de tamamlanmış olacaktır. Eşinizin/babanızın cezaevi aracılığıyla AYM başvurusu yaptığını öğrendiğinizde, yakınınızdan ya da cezaevi idaresinden, başvuru yapıldığına dair bir belgenin tarafınıza verilmesini dilekçe ile talep edin. Başvuru yapıldığına dair bir belge vermezlerse, dilekçenize başvuru yapıldığına dair belgenin verilemeyeceğine dair şerh düşülmesini isteyin. AİHM başvurusuna, AYM başvurusu yapıldığı ile ilgili olarak bu belgeyi eklersiniz.

 

 1. Eğer cezaevi idaresi AYM başvuru formunu imzalatıp size teslim ederse sonra evinize dönünüz ve bu imzalı sayfayı başvuru formuna ekleyiniz. Daha sonra hazır hale gelmiş olan AYM başvuru formunu herhangi bir adliyeye giderek asliye hukuk mahkemesinin kalemine başvurup Anayasa mahkemesine başvuru yapacağınızı belirtip başvuru formunu AYM ye göndermek üzere teslim ediniz. Eşinizin/ babanızın cezaevinde olduğundan bahsetmeden başvuru yapmaya çalışın. Teslim ettiğinize dair bir tutanağı mutlaka teslim alınız ve saklayınız. AYM başvuru formunun ekine eklediğiniz tutuklama kararı, itiraz dilekçesi ve itirazın reddi kararı gibi belgelerin en az ikişer fotokopisini mutlaka saklayınız.

 

 1. Anayasa Mahkemesine başvuru yaptıktan sonra AİHM’ye başvuru aşamasına gelmiş bulunmaktasınız. Yukarıda belirtilen aşamaları sırasıyla ve suresinde yaptıktan sonra, AYM’ye sunduğunuz tüm belgelerin birer fotokopisini de ekleyerek AİHM’ye başvuru yapabilirsiniz. AIHM başvuru formunu su linkten indirebilirsiniz:

https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B7BYaoTEA4nKSUp1Q29aYlB3TDA

 

 

 1. Tutuklama konusundaki AIHM başvuru formunu, açıklamaları dikkatlice okuyarak doldurunuz ve eklerini hazırlayınız. ( Açıklamalara şu linkten ulaşabilirsiniz. https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKSkVDdl9mZUVaNkE/view?usp=sharing ) Başvuru formunun büyük kısmı doldurulmuş olup özellikle kişisel bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunu hatasız şekilde doldurmanızda yarar vardır.

 

 1. AİHM’ye eşiniz/babanız adına yapılacak başvuru için bir temsilcinin (avukat veya eşinizin/babanızın bir yakını, eşi, reşit çocuğu, kardeşi vb) bulunmasında yarar vardır. Eşiniz/Babanız tutuklu olduğu için onun adına birinin temsilci sıfatıyla AIHM başvurusunu yapması iyi olur. Başvuru aşamasında temsilcinin avukat ya da hukukçu olması da şart değildir. Siz de eşi, kızı veya oğlu olarak başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu durumda AIHM başvuru formunun 3. sayfasını doldurup imzaladıktan sonra (temsilci kim ise o imzalamalı) eşinize/babanıza da imzalaması için cezaevine gidiniz. Bir dilekçe yazıp babanız adına AİHM’ye başvuru yapacağınızı ve ekteki yetki belgesinin babanız tarafından imzalanması gerektiğini belirtip cezaevi idaresine başvurunuz. https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKYWtUcmJSR2I3enM/view?usp=sharing İmzalamada engel çıkarılırsa bu durumu ispatlayacak tutanak tutunuz (aynen AYM başvurusu için imzalama örneğinde belirtildiği gibi) ve cezaevinden ayrılınız. Bu durum ayrıca AİHS’nin 34. maddesini ihlal edeceği için tutanakla durumu tespit edip evinize donunuz. Daha sonra neler yapmanız gerektiği su linkte yer almaktadır: https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKZ0VoZnVWc2xycGs/view?usp=sharing

 

 1. AYM başvurusunda imzalama konusunda engel çıkarıldığında AİHS’nin 6/1 maddesinde korunan mahkemeye erişim hakkı da ihlal edilmektedir. Bu durumda AIHM başvuru formuna AYM`ye başvuruya engel çıkarıldığını belirtip MAHKEMEYE ERİŞİM HAKKININ DA İHLAL EDİLDİĞİNİ ileri sürünüz.

 

 1. AIHM başvuru formunu imzalatmaya engel çıkarıldığında ise ayrıca AIHS’nin 34. maddesinde korunan bireysel başvuru hakkının ihlal edildiğini ileri sürünüz ve bu konuları kanıtlayan tutanakları başvuru formuna ekleyiniz.

 

 1. Belirtilen şekilde AIHM başvuru formunu da doldurduktan sonra mutlaka güvenli bir kargo ile ( güvenli kargodan maksat uluslararası bir şirket olması) postaya veriniz ve AIHM ye ulaşıp ulaşmadığını mutlaka kontrol ediniz. AİHM başvurusu için sadece kargo ücreti ödeyeceksiniz, bunun dışında bir ödeme yapmayacaksınız. Kargo evrakıyla birlikte AIHM dahil tüm mahkemelere başvururken, kullandığınız belgelerin birer fotokopisini her defasında saklayınız.

 

 1. Kısaca, eşiniz/babanız tutuklandı ise, ilk olarak avukatınız veya eşler tutuklama kararına 7 gün içinde itiraz etmelidir. İkinci olarak, itiraz reddedildikten sonra 30 günü kaçırmadan Anayasa Mahkemesine başvuru yapmalısınız. Bu başvuruyu eşler imzalayamaz; ya avukatınız imzalamalı ya da tutuklunun imzalaması gerekmektedir. Üçüncü ve son olarak, AYM’ ye başvuru yaptıktan kısa bir süre sonra (örneğin bir ay sonra) AİHM’ye başvuru yapmalısınız. Bu asama ve sürelere uygun davranılırsa AIHM başvurunuzu öncelikli olarak inceleyecektir. Bu nedenle surelere ve dilekçelerin sekil şartlarına azami özen göstermenizde yarar vardır.

 

 1. EŞİNİZ/BABANIZ BİR SURE ÖNCE TUTUKLANDI VE HAKKINDA HERHANGİ BİR İDDİANAME DÜZENLENMEDEN, TUTUKLULUĞU DEVAM ETTİRİLİYOR. BU DURUMDA AİHM`E BASVURMAK İÇİN NASIL BİR YOL İZLENMELİ?

 

 1. Eşinizin/Babanızın yaklaşık 7 ay önce tutuklandığını varsayalım. Ceza Muhakemesi Kanununa göre, sulh ceza hakimi her 30 günde bir tutukluluğun devamına karar vererek eşinizin/babanızın tutukluluğunu 7 ay uzatmıştır. Kısaca, sulh ceza hakimi eşiniz/babanız hakkında 7 ay boyunca 7 ayrı tutukluluğun devamına karar vermiştir. Bu kararların tamamına itiraz hakkınız var. Eğer bu kararlar eşinize/babanıza cezaevinde tebliğ edildiyse ve eşiniz/babanız itiraz etmediyse 7 günlük itiraz süresi geçirilmiştir. Ancak (tutuklu kişinin esi) sulh ceza hakimine ya da savcılığa başvurarak son verilen tutukluluğun devamı kararını hakimlikten ya da savcılıktan isteyebilir. https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKOWZFRzJmSlF6QlE/view?usp=sharing Kararı aldıktan sonra 7 gün içinde bu karara karsı itiraz edebilirsiniz. Hazırladığınız itiraz dilekçesini (tutuklu kişinin esi – CMK m. 262) imzalayarak dilekçeyi hazır hale getirebilirsiniz ve yetkili sulh ceza hakimliğine verebilirsiniz. Yetkili sulh ceza hakimliği tutuklama kararını veren sulh ceza hakimliğidir. Tutuklunun cezaevinde olduğu il ile tutuklamanın devamı kararını veren sulh ceza hakimliğinin bulunduğu il aynı olmayabilmektedir.

 

 1. Tutukluluğun devamı kararına karşı yapılacak itiraz dilekçesine de su linkten erişebilirsiniz.https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKSWdEemE1R09SaTg/view?usp=sharing Boşlukları doldurup tarih attıktan sonra (sadece tutuklu kişinin esi, yasal temsilcisi ya da avukatı itiraz dilekçesini imzalayabilir) dilekçeyi yetkili kişi imzalasın. Avukat dışında bir akrabaya dava takibi için verilen vekaletle itiraz ve diğer hukuki işlemleri yapmak hukuken mümkün değildir. Vekaletle sadece avukat işlem yapabilir, avukat olmayan akrabalar yapamaz.

 

 1. İtiraz dilekçesini, özel avukatınız varsa o da imzalayıp sulh ceza hakimliğine sunabilir. Avukatınız yoksa tutuklu kişinin eşi dilekçeyi imzalayıp son tutukluluğun devamı kararı veren sulh ceza hâkimliğine sunulmalıdır. Örneğin, eşiniz/babanız hakkında son olarak Ankara 4. sulh ceza hakimliği tutukluluğun devamı kararı vermiş olsun. Bu kararı veren sulh ceza hakimliğinin ismini dilekçe başlığına yazdıktan sonra, hemen altında bu kararın sayısını (Değişik İş No) dilekçede belirtilen boşluğa yazınız, diğer boşlukları doldurup imzaladıktan sonra dilekçeyi yine Ankara 4. sulh ceza hakimliğine veriniz. Unutmayınız, itiraz dilekçesi, itiraz ettiğiniz kararın tebliğinden itibaren mutlaka 7 gün içinde verilmelidir. Aksi durumda süresinde başvuru yapılmamış olacağı için AYM ve AIHM başvurularında süreden dolayı sorun çıkacaktır.

 

 1. İtiraz dilekçenizi bir sonraki sulh ceza hakimi (somut olayda Ankara 5. sulh ceza hakimi) karara bağlayacaktır. Bu karar kısa surede verilir. Kısa sure sonra, itiraz ettiğiniz hakimlik kalemine başvurarak itiraz hakkında verilen kararın bir örneğini isteyiniz. Kararın bir örneği tutuklu kişinin esine verilmek zorundadır. Verilmezse CMK` nın 262. maddesini hatırlatınız.

 

 1. Sulh ceza hakimliğinden itirazın reddi kararını talep ettiğinizde, itiraz ettiğiniz karar elinizde yoksa, tutukluluğun devamı kararının da bir örneğini sulh ceza hakimliğinden isteyiniz. Ayrıca, sizde veya avukatta yoksa ilk tutuklama kararını ve itiraz dilekçesi ile ilk itirazın reddi kararlarını da sulh ceza hakimliğinden dilekçe ile mutlaka isteyiniz. https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKbVV4bkY2djF4WDQ/view?usp=sharing Zira bunlar olmadan AİHM başvurusu yapılamaz. AYM başvurusuna da bu belgelerin eklenmesi gerekir.

 

 1. Böylece elinizde ilk tutuklama kararı (1) ilk tutuklama kararına itiraz dilekçesi (2) itirazın reddi kararı (3) son tutukluluğun devamı kararı (4), sizin hazırladığınız itiraz dilekçesi (5) ve itirazın reddi kararının (6) birer örneği bulunacaktır. Bu belgelerin en az ikişer adet fotokopisini yapıp bir dosyada saklayınız.

 

 1. Bu belgeleri de kullanarak, internet sitesinde yer alan Anayasa Mahkemesi (AYM) bireysel başvuru formunun boşluklarını doldurarak AYM başvuru formunu hazırlayınız. Yukarıdaki 6 belgeyi de başvuru eklerine ekleyeceksiniz.

https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B7BYaoTEA4nKREVsejVQbmQ1dWM

 

 1. Anayasa Mahkemesi başvurusunu sadece avukat, yasal temsilci ya da başvurucu imzalayıp başvuruda bulunabilir. Anneniz (tutuklu kişinin esi) bu başvuru formunu imzalayamaz. Bu nedenle, avukatınız yoksa, başvuru formunu hazırladıktan sonra, başvuru formunun eşinize/babanıza teslim edilmesi için cezaevi idaresine teslim edin. Öncelikle, başvurunun cezaevi idaresi aracılığıyla eşiniz/babanız tarafından yapılmasını sağlayın. Bu mümkün olmazsa AYM formunun imzalanması gereken son sayfasını imzalatmak için cezaevine götürünüz. Bir dilekçe ile cezaevi idaresine başvurarak öncelikle formun ve ekleri belgelerin eşinize/babanıza teslim edilerek başvuru yapmasının sağlanmasını aksi durumda formun ilgili sayfasını eşinize/babanıza imzalatmak istediğinizi belirtiniz. Engel çıkartılırsa, daha önce açıkladığımız yöntemi uygulayınız.

 

 1. Babanıza imzalattıktan sonra AYM başvuru formunu, size en yakın adliyeye giderek, asliye hukuk mahkemesi kalemi aracılığıyla Anayasa Mahkemesine gönderiniz. Mutlaka başvuruyu yaptığınıza dair bir belge isteyiniz ve bu belgeyi saklayınız.

 

 1. Bu şekilde AYM başvurusu yaptıktan kısa bir süre sonra bu kez internet sitesinde yer alan AIHM başvuru formunu doldurarak AIHM ye gönderiniz. Başvuru formuna su linkten ulaşabilirsiniz:

https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B7BYaoTEA4nKSUp1Q29aYlB3TDA

 

 1. AIHM başvuru formunun 3. sayfasını da eşinize/babanıza imzalatmak zorundasınız. Aslında bu sayfayı da doldurup AYM başvurusunun son sayfası ile birlikte cezaevine giderek, her iki başvuru formunun ilgili bölümlerini eşinize/babanıza imzalatabilirsiniz. Engel çıkarılırsa yukarıda açıkladığımız şekilde hareket ediniz.

 

 1. AIHM başvuru formunun 3. sayfasını eşinize/babanıza imzalattıktan sonra, babanızı kim temsil edecekse, o da ayni sayfanın TEMSİLCİ bölümünü imzalamalı ve tarih atmalıdır. AIHM başvuru formunun diğer boş kısımlarını da açıklanan şekilde doldurunuz (Açıklamalara şu linkten ulaşabilirsiniz, https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKSkVDdl9mZUVaNkE/view?usp=sharing ) ve güvenli bir kargo ile AIHM ye postalayınız. AIHM ye ulaşıp ulaşmadığını mutlaka kontrol ediniz

 

III. EŞİNİZ/BABANIZ YAKLASIK 10 AY  ÖNCE TUTUKLANDI VE HAKKINDA İDDİANAME DÜZENLENDİ. KENDİSİ HALEN AĞIR CEZA MAHKEMESİ ÖNÜNDE TUTUKLU OLARAK YARGILANIYOR. BU DURUMDA AIHM’YE BAŞVURU İÇİN NASIL BIR YÖNTEM İZLENMELİ?

 

 1. Eşiniz/Babanız 10 aydır tutuklu olduğu için, her 30 günde bir tutukluluğunun devamına karar verilmektedir. Bu kararı eşinizi/babanızı yargılayan Ağır ceza mahkemesi vermektedir. Eşiniz/Anneniz bu ağır ceza mahkemesi kalemine başvurarak, son verilen tutukluluğun devamı kararının bir örneğini isteyebilir. Bu kararı aldıktan sonra 7 gün içinde daha önce açıklandığı gibi itiraz dilekçesini hazırlayarak TUTUKLULUGUN DEVAMI KARARINA İTİRAZ EDİNİZ. Ağır ceza mahkemesi önünde tutuklu yargılananlar için özel olarak hazırlanmış itiraz dilekçesi örneği su linktedir:

https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKanpPanV2M3JqaGc/view?usp=sharing

 

 1. İtiraz dilekçesini hazırladıktan sonra anneniz (tutuklunun esi) bu dilekçeyi imzalamalı. Eşiniz/Anneniz imzaladıktan sonra, dilekçeyi tutukluluğun devamı kararı veren ve yargılamanın yapıldığı ağır ceza mahkemesine verebilirsiniz.

 

 1. Tutukluluğun DEVAMINA itirazı da bir sonraki Ağır ceza mahkemesi kısa sürede karara bağlamak zorundadır. Eğer itirazınız, 12 günden fazla süre geçmesine rağmen karara bağlanmamışsa, AİHS’nin 5/4 maddesi anlamında kısa surede karara bağlanmadığı gerekçesiyle, bu maddenin ihlal edildiğini de ileri sürebilirsiniz. Aynı durum yukarıdaki sulh ceza incelemeleri için de geçerlidir. Sulh ceza hakimleri itirazları 12 günden fazla süre geçmesine rağmen karara bağlamamışsa, AİHS’nin 5/4 maddesinin ihlal edildiğini de ayrıca ileri sürebilirsiniz.

 

 1. Kısaca itiraz dilekçesini sunduktan birkaç gün sonra mahkemeye başvurarak itirazınız hakkında bir karar verilip verilmediğini öğrenebilirsiniz. Verilmişse itirazın reddi kararının bir örneğinin size verilmesini talep edebilirsiniz. İtirazın reddi kararının size tebliğinden ya da sizin mahkeme kaleminden teslim almanızdan itibaren 30 gün içinde Anayasa Mahkemesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu hususa özel olarak hazırlanmış AYM başvuru formunu su linkten indirebilirsiniz:

https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B7BYaoTEA4nKREVsejVQbmQ1dWM

 

 1. AYM başvuru formunu doldurup usule uygun olarak bu başvuruyu yaptıktan sonra AİHM’ye başvuru yapma zamanı gelmiştir. Bu duruma özgü olarak hazırlanmış örnek AIHM başvuru formunu da su linkten indirebilirsiniz:

https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B7BYaoTEA4nKSUp1Q29aYlB3TDA

 

AIHM başvuru formunu yukarda izah edildiği şekliyle, açıklamalar ışığında https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKN2UzSmRsNHVZMDg/view?usp=sharing  usule uygun olarak doldurarak güvenli bir kargo ile AİHM’ye gönderebilirsiniz.

 

 1. DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

 

 1. Yukarıdaki başvuruları yaparken her defasında kullandığınız belgelerin en az ikişer adet fotokopisini bir dosyada düzenli olarak saklayınız. Yaptığınız her türlü masrafın mümkünse belgesini de dosyada sırasıyla saklayınız. Bu masraflar postaya verme masrafı olabileceği gibi, kırtasiye masrafları da olabilir.

 

 1. Mümkünse tutuklu olan herkesin, tutuklama konusundaki her karara bir şekilde itiraz etmesinde yarar var. Örneğin 2 yıl tutuklu kalacak bir kişi hakkında en az 24 ayrı tutuklama ve tutuklamanın devamı kararı verilecektir. Bu kararların büyük çoğunluğuna tutuklu kişinin esi itiraz ederse, mahkemeler bu itirazları gerekçesiz şekilde reddettikleri için AYM ve AIHM çok daha kolay ihlal kararı verir. İhlal kararı verilmesi durumunda tahliye imkanı doğacaktır. Bu nedenle, bu kararların büyük çoğunluğuna itiraz yapılması doğru olacaktır.

 

 1. Tutuklu kişinin esinin dosyadan bilgi ve belge talep etme hakkı bulunmaktadır. Tutuklama ve tutuklamanın devamı kararlarının birer örneğini ilgili hakimlik ya da mahkemeden bir dilekçe ile talep ediniz ve bu kararların birer fotokopisini AIHM başvurusuna ekleyiniz. Bu konudaki dilekçe örneğine su linkten erişebilirsiniz: https://drive.google.com/file/d/0B7BYaoTEA4nKV016N2FVS3ZNUnM/view?usp=sharing

 

 1. AYM ve AIHM ye yaptığınız her bir başvuru için ayrı birer dosya oluşturunuz ve sırasıyla her belgenin en az birer fotokopisini bu dosyada muhafaza ediniz. AİHM’ye yaptığınız başvuru formunun posta alındısını mutlaka saklayınız.

 

 1. Yukarıdaki açıklamalardaki süreler son derece önemlidir. Tutukluluğa veya tutukluluğun devamı kararlarına karşı 7 gün içinde itiraz edilmeli. İtirazın reddi kararının tebliğinden itibaren de 30 gün için de mutlaka AYM’ye başvurulmalıdır. Hukukta süreler tebliğ tarihiyle islemeye baslar…
News Reporter